14 Юли 2025понеделник16:38 ч.

Експерти:

България е машина за неравенства

/ брой: 195

автор:Дума

visibility 435

Дискусия на тема "Политиката по доходите в България в контекста на принципите на европейския стълб за социалните права" организираха онлайн фондациите "Фридрих Еберт" и "Солидарно общество". Бе обсъдено къде точно се намира страната ни по отношение на европейските практики и тенденции, особено предвид многобройните задни позиции в различни класации по стандарт на живот, възнаграждения и развитие на човешките ресурси. За съжаление България е определена като "отличник по неравенства" - с растяща бедност, пропадаща социална защита, сриващи се здравеопазване и образование - на практика "машина за неравенства". Една от най-важните предпоставки за изпадане в риск от бедност е липсата на образование, което заедно с демографската динамика и образователния профил на населението ясно разкрива ключови и предстоящи проблеми в развитието на българската икономика и равнище на доходност, гласи едно от заключенията.

Представителят на "Фридрих Еберт" за България Жак Папаро акцентира немските политики за увеличение на минималната заплата върху т.нар. програма "Респект", която цели всеки да живее сносно от доходите си и да няма работещи бедни. Георги Пирински отбеляза, че не бива да очакваме само на равнище ЕС задължителни норми, тъй като значение има какво прави всяка страна-членка. Зам.-министрите от МТСП Надя Жекова и Иван Кръстев също се включиха в дебата. Кръстев направи паралел между България и Румъния, която бележи чувствително нарастване на доходите. По думите му за 10 години населението на България е намаляло с 590 000 души. В същото време броят на бедните пенсионери се е увеличил със 128 000 души, а на бедните деца - с над 17 000. Той смята, че няма адекватна политика за социалната закрила на най-уязвимите - пенсионерите и децата. Жекова бе подготвила презентация за броя на хората, работещи на минимална заплата. Близо 1,6 милиона българи са под прага на бедност, а близо половин милион души или 29% от наетите в страната са на минимална заплата, стана ясно на дискусията. Доц. Ирина Данаилова и д-р Александър Димитров също дадоха интересни данни, а Мирена Филипова от сайта "Барикада" повдигна въпроса за връзката на качественото образование с възможностите за професионална реализация. 

 

 

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ