11 Октомври 2024петък05:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България е най-бедната страна в ЕС, а с най-скъпата храна

Възможно е поскъпване между 1 и 3% на храните през есенно-зимния сезон

/ брой: 174

автор:Дума

visibility 2194

България се нарежда сред страните с най-скъпи хранителни продукти в Европа, въпреки че заплатите на работещите остават ниски, заяви пред БТВ президентът на КНСБ Пламен Димитров. "Настояваме за минимум 10% увеличение на доходите на българите. Отдавна е известно, че имаме най-ниската минимална работна заплата в Европейския съюз, независимо дали я изчисляваме в евро или в лева", подчерта синдикалният лидер.
Димитров изтъкна парадокса, че България е сред най-скъпите държави по отношение на хранителните стоки. "Абсурдно е да твърдим, че в страни като Франция, Германия и Великобритания получават повече, защото им е по-скъпо – храната им не е по-скъпа. Това е факт", заяви той.
Според данните, представени от президента на КНСБ, средните доходи в страната бележат ръст от над 17% през второто тримесечие на 2024 г. спрямо същия период на 2023 г. Въпреки това, една трета от работещите българи все още получават заплата до 1000 лева, което Димитров определи като "скандално", особено при минимална заплата от 933 лева.
Захар, фасул, олио и пъпеши - това са продуктите, които бележат ръст в цените за изминалата седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.
"Интересно е, че се засилва потреблението, има раздвижване на пазара. Има компрометирани от градушките реколти, затова при някои продукти ще се видят ценови изменения. Розовите домати са по-малко, което ги оскъпява, а червените не се търсят толкова много, въпреки че са по-евтини", обясни пред "Нова нюз" председателят на комисията Владимир Иванов. "Влизаме в есенно-зимен период, няма да има рязко покачване на цените на хранителните продукти, само около 1 до 3%", коментира Иванов.
Междувременно стана известно, че България е втора в света по консумация на хляб. Първи са турците, стана ясно от данни, цитирани от турския новинарски сайт "Йенигюн". Според изданието в южната ни съседка средно един турски гражданин изяжда близо 200 кг хляб годишно, а у нас консумацията е 131,1 кг на човек годишно. Украйна е трета с 88 кг. Четвъртото място държи Гърция - със 70 кг хляб на глава от населението на година, Германия е пета - с 57 кг, а Русия е на шесто място - с 54 кг годишно на човек.
Швейцарците изяждат по 48 кг хляб на година всеки, в Саудитска Арабия количеството е 39 кг, в Япония - 28,3 кг, а в Южна Африка - 25,8 кг, показват цитираните статистически данни.
"Като цяло хората предпочитат все още белия хляб. Има обаче здравословни тенденции и се търсят и други видове хляб като протеинов, пълнозърнест и т.н.", коментира пред БНТ Стефка Александрова, представител на бранша. Относно поскъпването на хляба през последните години тя посочи, че по-високата цена е свързана с поскъпването на изкупната цена на житото, на брашното и на други материали, както и с повишението на заплатите.

Електронните ваучери за храна може да повишат цените

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 193

100 млн. лв. ще струва зимното поддържане на пътищата

автор:Дума

visibility 912

/ брой: 193

София e най-евтината европейска туристическа дестинация

автор:Дума

visibility 926

/ брой: 193

Орбан: България в Шенген до края на 2024-та

автор:Дума

visibility 949

/ брой: 193

Македонски висшисти масово имигрират

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 193

Граничните проверки в Германия остават

автор:Дума

visibility 918

/ брой: 193

Армията на търговците

автор:Александър Симов

visibility 972

/ брой: 193

Икономическа реалност

visibility 909

/ брой: 193

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 849

/ брой: 193

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 852

/ брой: 193

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ