12 Юли 2025събота17:27 ч.

България е най-големият партньор на Китай в селското стопанство

Засилване на дипломатическите отношения между София и Пекин обсъдиха участниците в кръгла маса, организирана от посолството на КНР у нас

/ брой: 90

автор:Таня Глухчева

visibility 3950

България е най-големият партньор на Китай в селското стопанство в Източна и Централна Европа, стана ясно на кръгла маса, организирана от посолството на Китайската народна република у нас. На събитието присъстваха български и китайски журналисти, политици, общественици, приятели на Китай.
Временно управляващата посланичка г-жа Уан Мин приветства многобройните присъстващи за интереса им към засилване на 75-годишните двустранни отношения.
"Това, че сме седнали толкова близо един до друг, показва, че сме близки приятели", усмихнато отбеляза тя. И допълни: "Китай и България се радват на дългогодишни отношения, макар двете страни да са разделени от хиляди километри. Вече 75 години сме добри и равнопоставени партньори."
Участниците в кръглата маса споделиха идеи за засилване на дипломатическите отношения. Откроиха се предложения за създаване на повече паралелки за изучаване на китайски език, за увеличаване на културния обмен. Акцент бе поставен на дългосрочната визия за отношенията, както и на пожеланието политиците да не забавят темпото.
"През последните години отношенията се развиват бавно", подчерта участник в дискусията. Сповед него основната причина е била КОВИД-19. "Лошото е, че след пандемията, продължаваме да се движим с КОВИД-темпо", допълни той.
От Китайския културен институт заявиха намерение да създадат китайски кътове в различни градове в България.
В края на срещата г-жа Уан Мин благодари на българите, че подкрепят политиката за "Един Китай", че София не признава опити за независимост на Тайван и е за мирно решение на проблема.
По повод 75-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между Пекин и София са предвидени много събития не само в българската столица, но и в други градове. В петък започва седмицата на китайското кино. Предвижда се състезание с лодки на езерото Панчарево. През септември ще има българо-китайски търговски форум с участието на най-големите китайски корпорации и трите най-големи китайски банки, което може да е предпоставка за откриване на техни филиали у нас. През октомври ще се проведе първата по рода си среща на побратимените градове от двете държави. Община Варна вече е изявила желание да бъде домакин на събитието.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ