10 Юли 2026петък22:29 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

България и още 11 държави искат ЕС да увеличи фонда за енергиен преход на по-бедните

автор:Дума

visibility 4209

България и още 11 държави от Централна и Източна Европа призоваха Европейската комисия значително да увеличи финансирането по Фонда за модернизация, който подпомага по-бедните страни членки при прехода към чиста енергия, предаде "Ройтерс", позовавайки се на писмо до Брюксел.
Искането е отправено в момент, когато Европейската комисия подготвя преразглеждане на Схемата за търговия с емисии на ЕС, като предложението се очаква да бъде представено на 15 юли.
В писмото България, Полша, Румъния, Естония, Гърция, Чехия, Хърватия, Унгария, Латвия, Литва, Словакия и Словения настояват за укрепване на Фонда за модернизация, който се финансира от приходите от продажбата на въглеродни квоти. От създаването си през 2021 г. фондът е инвестирал над 20 милиарда евро в проекти за намаляване на зависимостта от изкопаеми горива.
Според подписалите държави е необходимо "значително увеличаване на мащаба на финансирането", за да бъдат посрещнати нарастващите предизвикателства, свързани с енергийния преход.
Преразглеждането на европейската система за търговия с емисии е част от подготовката на ЕС за изпълнение на климатичната цел за 2040 г., която предвижда намаляване на емисиите на парникови газове с 90 на сто спрямо базовите нива. В същото време дебатът около бъдещето на схемата се засилва. Някои държави, сред които Италия и Чехия, настояват за облекчаване на правилата с цел ограничаване на разходите за индустрията. Подобна стъпка обаче би могла да намали приходите, които се насочват към финансиране на зеления преход.

Над 72% от руснаците одобряват Путин

автор:Дума

visibility 998

Снимка на деня - 10.07.2026 г.

автор:Дума

visibility 939

Гърция намалява цените на горивата през лятото

автор:Дума

visibility 1049

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ