26 Февруари 2026четвъртък03:55 ч.

България и УНИЦЕФ ще продължат партньорството си за развитието на политиките за децата и семейството

автор:Дума

visibility 3857

Цялостното развитие на политиките за грижа за децата и семейството, повишаването на качеството на грижите за деца в приемни семейства и резидентни социални услуги, мерките за превенция на насилието срещу деца, предотвратяването на отпадането от училище и подобряването на  достъпа до здравни грижи ще бъдат част от приоритетите в новата програма за партньорство между правителството на България и УНИЦЕФ за периода 2023-2027 г. За това се договориха министър Георги Гьоков и представителят на Детския фонд на ООН за страната ни Кристина де Бройн по време на днешната си среща в Министерството на труда и социалната политика (МТСП). 

Сред основните направления в парньорството между България и УНИЦЕФ ще бъде и изпълнението на инициативата на Европейската комисия -  Европейската гаранция за детето, като ключова инициатива за намаляване на детската бедност и социално изключване на европейско ниво. „Над 140 млн. евро ще бъдат инвестирани през Програма „Развитие на човешките ресурси“ и Програма „Образование“ към мерки в тази посока през следващите 7 години“, каза заместник-министър Иван Кръстев, който също участва в срещата. „В проекта на държавния бюджет за 2022 г. се предвижда близо 25% ръст на социалните разходи. Подобно ще е увеличението на размера на помощите за деца и на семействата, които ще бъдат подкрепени с тях“, добави той.

Кристина де Бройн даде висока оценка на лидерската роля на България при изпълнението на Европейската гаранция за детето и на напредъка на страната ни при подготовката на поднормативната база за прилагане на Закона за социалните услуги. Акцент в разговора бяха и резултатите от реформата на деинституционализацията на грижите за деца.

Партньорството на УНИЦЕФ и МТСП е пример за дългогодишно, успешно и ефективно сътрудничество при изпълнение на политиките за подкрепа на децата и семействата. Гарантирането на най-добрия интерес на детето, повишаване на благосъстоянието на децата и подкрепата на семействата, със специален фокус върху тези в уязвимо положение, са в основата на нашето сътрудничество“, каза министър Георги Гьоков.







Продали са ни над 12 500 тона фалшиво сирене

автор:Дума

visibility 2273

/ брой: 38

Брюксел зове за нисък ДДС за жилища

автор:Дума

visibility 2308

/ брой: 38

Спешно избират нов подуправител на БНБ

автор:Дума

visibility 2235

/ брой: 38

МФ пое 150 млн. евро нов дълг

автор:Дума

visibility 2173

/ брой: 38

Зеленски поиска дата за членство в ЕС

автор:Дума

visibility 2318

/ брой: 38

Срещу Александър Вучич бил планиран атентат

автор:Дума

visibility 2253

/ брой: 38

САЩ преговарят с Русия и Китай за нов ядрен пакт

автор:Дума

visibility 2260

/ брой: 38

Гличосване

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2226

/ брой: 38

Кога ще ги стигнем... охлювите?

автор:Боян Дуранкев

visibility 2290

/ брой: 38

Тарифен хаос в глобалната търговия

visibility 2267

/ брой: 38

Узурпатори на власт

автор:Александър Симов

visibility 2246

/ брой: 38

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ