05 Март 2026четвъртък23:29 ч.

"Стандарт енд Пуърс"

България не отговоря на критерия за ценова стабилност

2026 г. е по-реалистична за еврото, ако се справим с препятствията, смята експерт

/ брой: 97

автор:Дума

visibility 30714

България все още не отговаря на критерия за ценова стабилност, които всички страни трябва да изпълнят преди да се присъединят към еврозоната. Това е заключението на международната рейтингова агенция "Стандарт енд Пуърс" (S&P Global Ratings), която потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BBB/A-2'. Перспективата пред рейтинга остава положителна, съобщиха от Министерството на финансите.
От агенцията смятат, че дори България да не се присъедини към еврозоната през 2025 г., това вероятно ще се отложи само до 1 януари 2026 година.
По-реалистично е 2026 г. да влезем в еврозоната, ако се справим с препятствията, които имаме към настоящия момент. Това каза пред БНР заместник-деканът на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" доц. Димитър Златинов, от Института за Икономически изследвания към БАН.
Доц. Златинов е ръководител на екипа, изготвил Годишния доклад за икономиката на България, чиито основен извод е, че инфлацията и провежданата политика по доходите не есъобразена с реалните бюджетни възможности. Именно това може да отложи членството на страната в еврозоната след 2025 г. Доц. Златанов изрази скептицизъм по отношение на искането за извънреден конвергентен доклад, защото такова нещо не е правено досега и "нямаме ясни сигнали в тази насока".
"Основният проблем пред еврозоната е политическата нестабилност на България. Когато се присъединяваш към един паричен съюз, трябва да промениш по много сериозен начин механизмите, по които функционира икономиката ти", обясни икономистът.
"Присъединяването на България към еврозоната е един естествен изход от сегашния режим на паричен съвет и той беше заявен още през 2004 г. Това е най-нормалният начин, по който бихме преминали от сегашните ограничения, които имаме върху паричната политика. Структурните проблеми в нашата икономика стоят изострено. В нашия доклад акцентираме върху това, че започва вече да се очертава като тенденция слабата инвестиционна активност в нашата страна. Също и затрудненията, които има с предлагането на труд в условията на демографска криза. Всичко това рефлектира върху дългосрочния потенциал на нашата икономика, и би затруднило нейната пълноценна интеграция в еврозоната", коментира той.


Основните продукти поскъпват

Повишението на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната продължи и през миналата седмица, отчетоха Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на тържищните цени, който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, се повиши средно с 1,37%. Най-много е поскъпнал кромидът - с 12% до 1,77 лв. за кг. Цената на морковите скача с 10,9% до 1,32 лв. за кг. Вносните ябълки са по-скъпи с 8,1% до средно 1,74 лв. за кг.
Кравето сирене поскъпва с 2,1% до 10,96 лв. за кг, а кашкавалът тип "Витоша" - с 1,6 на сто до 17,18 лв. за кг.
Цената на брашното тип 500 тръгва нагоре с 1,5 на сто до 1,32 лв. за кг.

От 8000 жалби против сметки за ток само една е уважена

автор:Дума

visibility 914

/ брой: 41

КЕВР активира новите цени на водата

автор:Дума

visibility 917

/ брой: 41

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" пак е в ремонт

автор:Дума

visibility 901

/ брой: 41

България с почти нулева инфлация през февруари

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 41

Изчерпва се моделът за развитие на ЕС

автор:Дума

visibility 990

/ брой: 41

Подкрепа за Испания срещу САЩ заради Иран

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 41

Гръцката полиция залови 11 мигранти край Марица

автор:Дума

visibility 806

/ брой: 41

Накратко

автор:Дума

visibility 861

/ брой: 41

Лъжа след лъжа

автор:Александър Симов

visibility 907

/ брой: 41

Кръвта не се изтрива с мастило

visibility 945

/ брой: 41

3 март на Кадън сокак*

автор:Велислава Дърева

visibility 1473

/ брой: 41

Европа на две скорости или наопаки

автор:Юри Михалков

visibility 933

/ брой: 41

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ