29 Март 2024петък14:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Здравко Попов:

България трябва да участва в правенето на дневния ред на ЕС

За нас е много важно да защитим националния си интерес по време на председателството, за това се искат креативност и кураж, казва експертът

/ брой: 284

автор:Станка Динева

visibility 1799

Здравко Попов е роден в Бургас. Завършва философия и психология в Софийския университет. Външнополитически съветник на президента д-р Желю Желев. Основател и директор на Дипломатическия институт към МВнР (2003-2006). Посланик на Република България в Чешката република (2006-2010 г.). Редовен доцент в СУ "Св. Кл. Охридски". Главен редактор на сп. "Дипломация". Президент на Института за публична политика.



"Възможно е да възникне проблем от резултата на референдума за излизането на Англия от ЕС, добре би било да се опрем в подготовката си и на Германия."


- Доц. Попов, през 2018 г. България трябва да поеме председателството на ЕС. Какво трябва да направим, за да мине то без проблеми?
- Както знаем, това ще е първото българско председателство на ЕС. Ние нямаме никакъв опит и знания, върху които да развием подготовката си. Очевидно трябва да усвоим колкото се може повече чужд опит. Имах възможността да наблюдавам и дори да участвам като консултант по балканските въпроси в качеството си на посланик на България в Чехия при подготовката и провеждането на чешкото председателство през 2009 г. И за тях то беше първо. Имаше сериозно обсъждане на административната форма, чрез която ще се проведе подготовката. Беше създаден специален вицепремиерски пост за международна и национална координация и организация на председателството, за контрол на подготовката на администрацията. Трябва да сме наясно, че едно ротационно председателство всъщност е изпитание за всички министерства и агенции.
- Нуждаем се от екип, който да придобие необходимите знания.
- Да, така е. Редът, в който ще председателстваме ЕС, е Великобритания, България и Естония - т.нар. Тройка. Тя, от една страна, е приемник на дневния ред на предишната Тройка, а от друга, произвежда съвместно с Европейската комисия своя общ дневен ред.
Обикновено винаги има една водеща страна в Тройката. В нашия случай очевидно това ще бъде Великобритания. Тя ще зададе тона и приоритетите на дневния ред на трите председателства. Логично е в нашия случай българските политици и администрация да ползват при подготовката си именно опита на Великобритания. При чешкото председателство водеща страна в Тройката беше Франция, а третата страна беше Швеция. Чехите предпочетоха  да изберат за подготовката си шведите.
- Стартиран ли е процесът на подготовка у нас?
- Допускам, че вече се мисли по въпроса, но ако това не е факт, трябва да стане час по-скоро. Политико-административната организация трябва да бъде създадена така, че подготовката да има висока степен на ефективност - координация, йерархия, разпределение на функции и задължения и т.н. Трябва да се изгради постоянна комуникация с Великобритания и Естония в 3-годишния период, до председателството. Миналата година участвах в разговор в Дипломатическия институт с бившия посланик на Великобритания у нас Ричард Стаг и с един от големите британски професионални модератори на подобен тип кампании - д-р Джон Хемери. Те наблегнаха, че е време вече да започнем подготовката и предложиха концепция как да се реализира помощта на Великобритания в обучението на нашата администрация. Но вече година и половина от тогава не съм видял да има сериозно движение по въпроса. В процеса на подготовката трябва да бъдат включени Институтът за публична администрация, Дипломатическият институт, Институтът на Министерството на правосъдието, структури на други министерства.
- Има ли проблем, който може да възникне в хода на подготовката ни?
- Всякакви проблеми могат да възникнат, светът е непредсказуем понякога. През 2017-а, годината преди нашето председателстване, в Англия е предвиден референдум за излизане от ЕС. Не знаем какъв би бил резултатът. Но какво би станало, ако референдумът е в полза на излизането на Англия от ЕС? Какво става с Тройката и с утвърдения дневен ред на председателствата? Какви ще са реакциите и разместванията в европейския и глобалния свят? Това ще е голямо изпитание за България.
- Трябва ли да се подготвим и за подобен сценарий?
- Добре би било да имаме и друг ментор, който да подпомогне подготовката ни технологично и съдържателно. Допускам, че Естония ще ползва опита и на страните от скандинавския регион, доколкото се намира в т.нар. нордическа група.  Вероятно ще се обърне към Финландия и Швеция. Добре е и ние да ползваме помощта на страна, която ни познава сравнително добре. За мен това е Германия, с която имаме специални взаимоотношения. По много въпроси на нашето членство в ЕС сме се консултирали и получавали подкрепата именно на Германия.     
- Твърди се, че чисто технологично са необходими поне 3 години. Означава ли това, че стартът на подготовката ни трябва да бъде даден на 1 януари 2015 г.?
- Да, предполага се, че споменатият от вас срок е необходимият за подготовка за председателство. Нужно ни е време дори да правим проби и грешки.
- Нещо като "сухи тренировки", както казваме в журналистическата гилдия.
- Да, именно, "сухи тренировки" са необходими, за да усвоим модела. Председателството може да се превърне в изпит за нас. Не трябва да гледаме на него като на формален 6-месечен акт, защото за нас то има по-голямо значение България все още е под механизъм на наблюдение, имаме проблем с шенгенското си членство, с усвояването на евросредства и с нарушаването на правилата за това; с функционирането на съдебната система, с престъпността и сигурността, с бедността и други. В подготовката и по време на самото председателстване страната ни трябва да покаже, че не заслужава повече този контролен механизъм, че може да е отговорен член на Шенген, че може да изпълнява ангажиментите си по отношение на Еврозоната, че може да излъчва отговорни политици, които упражняват "добро управление" за гражданите си и участват и на европейските дела. Затова българското председателство е тест за нашето пълноценно присъствие в  ЕС.
- Колко специалисти са необходими за подпомагане на българското председателство?
- Обикновено около 3-4 хил. души са въвлечени в процеса. Водещите групи от администрацията трябва да говорят свободно на английски и френски. Спомням си, че чехите бяха установили, че френският език на техните чиновници не е на добро ниво, и положиха усилия да обучат на двата езика хората, участващи в организацията и провеждането на председателството. Подготовката е многоспектърна - езици, протокол, логистика, организация, мениджмънт, комуникативност; обучение, свързано с темите на конкретните заседания на съветите на министрите, изобщо с целия дневен ред на председателството.  Мероприятията, които Чехия проведе за своите 6 месеца, бяха над 200.
- Ние ли ще задаваме  темите от дневния ред на ЕС или ще ни бъде "помогнато"?
- Ние задължително трябва да участваме в правенето на дневния ред. Тревогата ми е по отношение на манталитета на нашите политици - обикновено те са пасивни изпълнители на дневен ред, изготвен от чужбина. За нас е важно да защитим интересите си именно по време на своето председателство. Но за това се иска креативност и кураж да наложиш в дневния ред на ЕС и своя национален интерес.
- Кои според вас трябва да са българските точки от дневния ред на ЕС? Няма ли да е конфузно да председателстваме Съюза, който в същото време ни прави мониторинг?
- Да се надяваме, че до нашето председателство този мониторингов механизъм ще отпадне. Това зависи от добрата работа на правителството. Но ако не стане, тогава въпросите за вътрешния ред, правоохранителната и съдебната система вероятно ще са едни от водещите теми на председателството ни. Трябва да го използваме и да поставим на обсъждане пред европейска аудитория проблемите с корупцията, организираната престъпност, вътрешната сигурност. Не по-малко важни ще бъдат и темите за европейската политика на съседство, икономическия растеж, селското стопанство, инфраструктурата, туризма. Това е шанс, който не трябва да пропускаме.
- Известно е, че страната домакин финансира председателството. Колко ще ни струва то?
- Разходите се поемат от домакина и от ЕК. В Чехия имаше публичен дебат, свързан с бюджетните разходи за председателството им. Ако не се лъжа в цифрите, около 60-70 млн. евро, които Прага изхарчи за председателството. Като имате предвид, че чехите са много практични и икономични хора и цепят всяка крона. Дано тези харчове, които българското правителство ще направи, не се окажат отново източник за незаконно облагодетелстване на фирми и политици.
- Възможно ли е по време на председателството да сме в предизборна кампания и служебен кабинет, защото през 2018 г. изтича мандатът на този кабинет?
- Да, това също трябва да се има предвид. Чешката социалдемократическа опозиция поиска вот на недоверие на дясното правителство и той взе, че мина. Кабинетът падна по средата на председателството им. Избраха си ново, програмно, експертно правителство, но удължиха "живота" на парламента, който го поддържаше. То се оказа много успешно и завърши пълноценно председателството. Да не забравяме, че през 2009 г. беше блокиран процесът на ратификация на Лисабонския договор именно от Прага поради открити противоречия с чешката конституция. И въпреки това председателството беше много приносно. Тогава беше подписан и стартиран грандиозният енергиен проект "Южен коридор", само част от който беше "Набуко". Бих вмъкнал за актуалност, че тъй като участвах в заключителната среща на страните производители, транзитьори,  потребители, банките инвеститори, компаниите проектанти и изпълнители и ЕК, още тогава почувствах, че паралелният руски проект "Южен поток" ще срещне в бъдеще много сериозна съпротива.
Но да завърша: при една много добре подготвена държавна администрация за председателството, дори и да се случи служебен кабинет да управлява България в този период, то пак може да се осъществи успешно и приносно. Добре обучената администрация може да посрещне всякакви предизвикателства.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ