Балтов очаква антиген тестовете да са безплатни за всички
Около 1 млн. антиген тестове ще бъдат закупени от държавата и скоро трябва да станат достъпни и безплатни за всички. Това коментира директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов пред БиТиВи.
„Когато пристигне пациент с по-леки симптоми, се измерва сатурация, прави се бърз тест (ако няма направен PCR) и ако той е позитивен, се прави и PCR тест, после се прави пълна кръвна картина, рентгенова снимка и скенер, ако е необходимо, след това се преценява той дали може да продължи лечението си вкъщи, или трябва да постъпи за хоспитализация. Навсякъде в изнесените фургони като триаж това се прави. Има вътрешни алгоритми в болниците за преразпределение на потока. Само вчера в нашата болница има 220 преминали, които са потърсили диагностика и лечение за коронавирус“, заяви той.
По думите му в много от случаите на хората, които идват в болница, са много закъснели с търсенето на помощ и случаите са с летален край. Той посочи, че често хората чакат да им мине и пренебрегват симптомите като гърлобол и температура.
Балтов каза още, че около 400 медицински сила от „Пирогов“ са преминали вече коронавируса. В момента работят 450 човека, които се занимават с COVID отделения и само 7 са заразени и са излекувани. По-лесно се заразяват навън, когато контактуват с други хора, добави той.
Силно се надявам, че сме наближили пика на пандемията. Носенето на маски се оказа, че е най-големият враг на увеличаването на заразените. Така не позволяваме разпространението на аерозолите, в които се съдържа COVID. Това ще ни помогне да облекчим работата на всички колеги в системата на здравеопазването, подчерта директорът на „Пирогов“. Маските не пропускат аерозолите. Спекулации са, че вирусът, като премине през маските, ще ни зарази. Носейки маска, намаляваме възможността да се инфектираме, а ако това се случи, рискът да го прекараме тежко намалява, уточни още специалистът. Вече осем месеца си говорим за това, но много хора не разбраха, че не се опитваме да им ограничим свободите, а искаме да се борим за тяхното здраве, но и те трябва да направят нещо, за да помогнат за нас. Изисква се елементарна дисциплина и мерки, допълни той.
Колегите от онкологичната болница в София протестират, защото се притесняват, че цялата болница ще стане за COVID, но това няма да се случи, коментира Балтов протеста на медици от онкоболницата в София, които излязоха днес пред лечебното заведение, провокирани от откриването на Ковид-отделение в болницата.
Отделението в Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология не е отделено само за COVID, а за онкоболни, които допълнително имат COVID инфекция. Няма в момента болница, която да е чиста. Всички болници правят така, че да има отделения, където да се лекуват хора, които имат и COVID, изтъкна Балтов. По думите му това са случаи, които изискват лечение на спешно заболяване, но и COVID. Притесненията и страховете на колегите от онкологичната болница са, че цялата болница ще стане за COVID, но такова нещо няма да се случи и аз съм убеден в това. Заделени са само 10% от леглата там. Няма да пламне болницата. Когато се спазват чист и мръсен поток, това няма как да се случи, увери той. Проблемът не е в медиците. Проблемът е , че много от тях се заразяват извън болницата, посочи още проф. Балтов.