23 Юли 2025сряда14:46 ч.

Няколко думи

Беден богат носи

/ брой: 151

автор:Ева Костова

visibility 2106

На всеки два дни по време на коронакризата се е пръквал по един нов милионер с влог у нас. Това се разбра от съобщение на БНБ, че хората с депозити над 1 милион лева към края на юни са 987 - с 45 повече спрямо предходното тримесечие. Подобна "радост" обаче трудно ще споходи целокупното население. Най-много от неговите влогове традиционно са със скромния размер до 1000 лв. Затова едва ли някой е изненадан от данните на НСИ от последното наблюдение на потребителите за юли 2020 г. Според тях българите се притесняват за собствения си джоб, не толкова за икономиката. Очакват неблагоприятни дни за финансовото си състояние в следващите 12 месеца. Песимистичните нагласи са завладели както живеещите в градовете, така и хората на село.

Богатите - все по-богати, бедните - все по-бедни! И в коронакризата България потвърждава това си "развитие" - страната ни отдавна е рекордьор в ЕС по социални неравенства и поляризация. Доходите на 20-те процента най-богати от населението са над 8 пъти повече от доходите на 20-те процента най-бедни. Според експертите основна причина за това са несправедливата данъчна система и неефективното социално подпомагане. Но властта няма намерения за промени. 

Тя си прави оглушки за корекции в облагането на доходите на физическите лица, не ще и да чуе за въвеждане на необлагаем минимум и за по-справедливо натоварване на хората с ниски и средни доходи. И без друго е твърде спорен начинът на разпределение на благата между труда и капитала. Трябва да се укрепи и социалната система, като се започне с увеличаване на гарантирания минимален доход - нещо, за което отдавна се говори, но засега то остава само пожелание. 

Безработните и пенсионерите, които са около половината българи, не могат да разчитат на подобряване на доходите, за да се справят с последиците от КОВИД-19. Т.е. ще имаме още по-голямо социално неравенство след кризата. Близо една трета от пенсионерите живеят фактически в т.нар. монетарна бедност. И с подарените от правителството по 50 лева на калпак няма да цъфнат и да вържат...

Твърде лоши са и перспективите за увеличение на доходите на работещите. Заради ниското заплащане и все по-намаляващите работни места намаляват и приходите в НОИ. А от тях се плащат и обезщетенията за безработица, и тези за болнични. В последно време намиращите работа са по-малко от новорегистрираните безработни. Прогнозите са за втори бум на безработицата наесен и за допълнително задълбочаване на неравенствата.

"Икономиката ще забие нос", каза бивш социален министър. Но правителството не прави ефективни стъпки нито за доходите, нито за спасяване на икономиката. Кабинетът не прави достатъчно и за задържане на завърналите се в България емигранти, те отново гледат навън и се готвят да стегнат куфарите при първа възможност. Като се прибави и липсата на инвестиции, прогнозите стават все по-безнадеждни.

Чудно ли е, че доверието на българина към властта е изчерпано? 

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 215

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 223

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ