29 Март 2024петък17:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Бедствието е на една крачка". В Италия обвиняват ЕС за грешките по отношение на Русия

автор:Дума

visibility 206

За Евросъюза настъпи часът на разплатата заради необмислената си  политика в енергийната сфера и зависимостта му на доставките от руския газ, написа в авторската си колонка заместникът на главния редактор на Il Giornale Никола Поро.

"За съжаление, за нас настъпи часът за разплащане. Имаме физически по-малко газ, отколкото ни трябва. В скоро време ние трябва да решим, какво да правим с намирането на заместител на руския газ. С такива безумни цени пазара е беспощаден: убива тези, който потребяват повече" — написа той.

Според журналиста, енергокризата започва още през октомври миналата година и никак не е свързана със събитията в Украйна. Но тогава Европа предпочиташе да не забелязва проблема. Но дори след началото на руската спецоперация Брюсел не предприе адекватни действия, за да реши газовия въпрос, пише Поро.

Журналистът отбелязва, че ръководството на ЕС вече не може да повлияе на ситуацията с монополното положение на Русия на газовия пазар. В Италия няма възможност да се замени руското гориво, въпреки договорите с други доставчици. Освен това, заради недостига на газ възниква проблем и с електроенергията, недостатъкът, който не може да се възстанови за сметка на слънчевите панели или вятърните генератори.

„Общински предприятия са в безизходица. Неотдавна в интервю директорът на енергийната компания Ирен Джани Армани заяви, че ако по-рано неговата компания е получавала 70 процента газ по договора, то сега получва само 40 процента. Той не вярва в това, че доставките ще бъдат достатъчно през следващите месеци" — пише Поро.

След началото на войната в Украйна Западът наложи санкционен натиск върху Русия, което увеличи цените на електроенергията, горивото и хранителните продукти, а оттам и на всички стоки в Европа и САЩ. Президентът Владимир Путин обяви, че политиката на поддържане и отслабване на Москва — това е дългосрочната стратегия на Запада, а санкциите нанесоха сериозен удар върху цялата световна икономика. По неговите думи, основната цел на САЩ и техните съюзници — да влошат живота на милиони хора в Русия.

Газът за Европа е като водата в пустинята. Да забравим за таваните и ниските цени. Продавачът прави пазара, дори ако този продавач ни ужасява: толкова много ужас, че продължаваме да го молим на колене да не намалява доставките, докато не решим. Би било хубаво, но светът, не само икономическият, не работи така. Този, управляван от Грета, може би.

За съжаление стигнахме до положението, че физически имаме по-малко газ, отколкото ни е необходим, а и това, което получаваме, струва скъпо. Скоро трябва да изберем как да продължим с намирането на ресурси. С рязко покачващите се цени пазарът поема по своя път: той убива онези, които консумират най-много. Ilva (която вече има огромен дълг към Eni), фабрики за хартия, фабрики за стъкло, керамика, а скоро и циментови заводи ще затворят. Ще трябва да решите кого да спасите. Имайки предвид едно много конкретно нещо, за да не стане както в дните на Ковид, когато се вдигаше тост за изоставените градове и преоткриването на природата: енергийното ниво на една държава е първият показател за нейния просперитет.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ