Бензиностанциите у нас печелят 6 пъти повече от европейските, твърди ексминистър
За да се докаже картел на пазара, трябва някоя от фирмите да натопи другите, оправдават се от КЗК
/ брой: 202
Да имаш бензиностанция в България е шест пъти по-печелившо отколкото в западния свят. Това каза Трайчо Трайков, бивш министър на икономиката, пред bTV.
По думите му в Европа се печели с до 5-6 стотинки на литър и 1-2% при продажбата на горива, а в България - шест-седем пъти повече. Средният марж за богатия свят е около 5-10 стотинки на литър гориво, а в България е 30-40 ст. за литър", допълни Трайков.
Той посочи, че сега наказанието за картел на пазара на горива е с до 10% глоба от оборота. Ако има директно бъркане в джоба на собственика, нарушил правилата, би било по-ефективно, смята бившият енергиен министър.
"За да има картел, трябва да докажем, че тези фирми са обменяли информация", коментира от своя страна Марио Гаврилов - говорител на КЗК. По думите му обаче е много трудно да се събере информация за картел, която да послужи успешно пред съда. "Ако от КЗК решим да влезем в една компания да проверим документите й, съдът информира тази компания предварително", допълни още той.
"От КЗК ще изследваме маржовете, но нямаме правомощия да кажем на някого защо продава на по-висока цена", заяви още говорителят на КЗК. "Не ви ли се струва странно, че в един ден всички свалят от 2,30 на 2,24 лева", попита Трайков. Той подчерта също, че дизелът в България трябва да е с 30-40 стотинки по-евтин, отколкото сега. "За да се докаже картел на горивата, трябва някоя от фирмите да се почувства недоволна и да натопи другите фирми", каза Гаврилов.
Още преди четири години сме посочили, че достъпът и наемът на акцизния склад е доста скъп. Предстои да установим дали това се е променило, дали има картел и по отношение на складовете, посочи още Гаврилов.
Припомняме, че според премиера Бойко Борисов и шефа на Агенция "Митници" Ваньо Танов картел на големи бензиностанции има - можело да се види от цените. От икономическото министерство обясниха, че не е тяхна работа да казват има ли картел и заявиха, че това е отговорност на КЗК. Оттам пък се оправдаха, че анализът за картел ставал бавно, като в други държави продължава и по 2-3 години.
При предишното сезиране на КЗК през 2011 г. за картел на пазара на горивата, анализът на сектора продължи една година и в крайна сметка не установи наличие на картел.
Междувременно директорът на Софийската стокова борса Васил Симов отчете, че за последната година петролът е поевтинял с над 55% на световните пазари. От 103 за барел в момента цената му е 46 долара. В същото време бензинът е поевтинял с 8%, а дизелът Ц със 7 на сто.