02 Юни 2024неделя03:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

CNBC:

БГ икономиката е изгубено десетилетие

Опитите на България да възстанови конкурентоспособността си и да улесни прехода към икономически модел, насочен по-силно към износа, са били обречени, тъй като българският лев е обвързан с еврото

/ брой: 14

visibility 107

За страни като Гърция решението да изоставят еврото и да се върнат към националната си валута бе възприемано като възможно "универсално лекарство" за възстановяване на конкурентоспособността, растежа и стабилността.
България, която обезцени валутата си, за да засили конкурентоспособността, изглежда обаче е попаднала в капана на "изгубено десетилетие", посочва помощник-редакторът Холи Елиат в материал на сайта на американската телевизия Си Ен Би Си, цитирана от БТА.
До неотдавна България бе хвалена като "остров на стабилността" на фона на сътресенията в еврозоната. През есента на 2012 г. българският президент Росен Плевнелиев в ефира на Си Ен Би Си се похвали, че страната му има конкурентен данъчен режим, добро фискално положение и бюджетен излишък след огромния срив, последвал финансовата криза. Икономистите обаче си позволяват да са на друго мнение, посочвайки, че вътрешното обезценяване на националната валута е довело до кошмарен сценарий, при който България "изглежда е затънала в порочен кръг от слаб растеж, мерки за бюджетни икономии и устойчиво високи равнища на държавния дълг", отбелязва г-жа Елиат в коментара си.
В доклад, озаглавен "Изгубеното десетилетие на България", който бе публикуван днес, икономистите на Кепитъл икономикс (Capital Economics) Нийл Шиъринг и Лайза Ермоленко посочват, че корените на българските беди могат да бъдат свързани с дисбалансите, натрупани в периода на бум на националната икономика, както и с подхода, който трябваше да спре "загниването": вътрешното обезценяване.

Работи ли девалвацията?

Докладът отбелязва, че опитите на България да възстанови конкурентоспособността си и да улесни прехода към икономически модел, насочен по-силно към износа, са били обречени, тъй като българският лев е обвързан с еврото, посочва авторката. "Фиксираният валутен курс на България означава, че вместо това страната трябва да понесе процес на "вътрешно обезценяване" и следователно конкурентоспособността е възстановена чрез спад на заплатите и цените. Както стоят нещата, въпреки няколкото години на бюджетни икономии този процес все още продължава", пишат Шиъринг и Ермоленко, цитирани в материала на Си Ен Би Си.
"Ако страната разполагаше с плаващ валутен курс, то възстановяването на конкурентоспособността щеше да бъде постигнато чрез поевтиняване на валутата, което пък би улеснило прехода към модел на икономически растеж, насочен по-силно към износа", посочват експертите.
"Вътрешното обезценяване" е създало в България друг вид проблеми, като търсеното понижаване на възнагражденията и цените е започнало да повишава реалната стойност на вътрешния дълг, работейки по този начин срещу крайно необходимото свиване на дълга" - фактор, който води до посочения "порочен кръг от слаб растеж, икономии и устойчиво висок дълг", отбелязва Елиат. Вместо да подпомогне боксуващата икономика на България, която според прогнозите на Шиъринг и Ермоленко ще отчете растеж от 2 процента годишно, този подход може до 2015 г. да доведе до връщане на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната до равнището от 2008 година. "По този начин българската икономика ще загуби близо едно десетилетие", отбелязват експертите, цитирани от Си Ен Би Си.
Съавторите на доклада посочват, че корените на проблемите са свързани с дисбалансите, натрупани в страната преди финансовата криза от 2008 година. Тогава България отчиташе силен приток на капитали, най-вече към сектора на недвижимите имоти. Това доведе до голямо натрупване на кредити от частния сектор, бум на вътрешното търсене и съответното увеличаване на дефицита по текущата сметка. В същото време високата инфлация и бързият растеж на заплатите доведоха до силно намаляване на конкурентоспособността, пишат експертите на Кепитъл икономикс.

 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ