Бизнес и синдикати излязоха на протест, поискаха оставката на Иванов
/ брой: 173
Собствениците на около 1000 предприятия и работниците в тях излязоха вчера на протести в цялата страна срещу предстоящото поскъпване на тока. Те настояха за отлагане на новите цени на електроенергията за догодина и поискаха първо да се направят реформи в енергетиката и да се спрат кражбите в системата и тогава да има повишение.
Бизнесът и синдикатите, които подкрепят протеста, са срещу вдигането на добавката "задължения към обществото". Според индустриалци това ще доведе до поскъпването на тока за тях с 15-20%. Ефектът ще бъде загуба на работни места, повишаване на цени, свиване на експорта, твърди бизнесът. По настояване на бизнеса увеличението на цената на тока вече беше отложено от 1 юли за 1 август.
В София хиляди протестиращи изпълниха площада пред Министерския съвет, докато течеше редовното заседание на кабинета. Те издигнаха плакати "Няма да плащаме кражбите в енергетиката". В България близо половината от произведената електроенергия се продава не по пазарни цени, а по преференциални, коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. Работодатели коментираха, че за първи път в новата българска история те излизат на протест, за да запазят своите предприятия.
След това протестиращите се отправиха по бул. "Дондуков" към сградата на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), където поискаха оставката на нейния председател Иван Иванов и скандираха "Кой процентите сгреши? Кой, кой, кой?", "Вдигаш тока - дай оставка", "Иванов - off, off, off", "На реформата - "да", на грабежа - "не".
Евгени Иванов от КРИБ коментира, че протестът е насочен към това да бъдат дадени аргументи на правителството да убеди КЕВР и Иван Иванов да не се повишава цената на тока. По думите му, ако бъдат спрени течовете в системата, могат да се намерят 15 млн. лева и да се запуши дефицитът в НЕК. Протестът продължи с шествие до Народното събрание и завърши обратно пред Министерския съвет.
Паралелни протести се проведоха и извън столицата. Сред акцентите на протестите бяха изключването на мощностите в заводи в Стара Загора, Казанлък, "Амилум" Разград и "Стомана" Перник. Мащабни протести срещу повишението на тока имаше и в Стара Загора, където по улиците излязоха представители на 40 големи и средни предприятия. Във Варна близо 200 души излязоха на протест срещу поскъпването на тока.
По около стотина души се включиха в протестите в Бургас и Пловдив. Протести имаше и в Ямбол, Велико Търново, Смолян, Пазарджик.
Делян Добрев не разбира защо има протести
Не разбирам протеста заради това, че все още няма цени, срещу които да се протестира, заяви по повод протеста депутатът от ГЕРБ Делян Добрев. "КЕВР все още не е калкулирала цените, след като направихме последните промени в законодателството, с които търсихме и намерихме допълнителни резерви, а виждаме протести. Правителството изпълни договорените мерки между правителство, синдикати и работодатели. Мерките, които обявихме преди около 20 дни, в срока, който си поставихме - 24 юли, станаха факт", каза Добрев. Депутатът от ГЕРБ чул, че синдикатите протестират срещу Фонда за енергийна сигурност и вноската от 5% на всички производители в този фонд, което според него също е много странно, тъй като това било идея на самите синдикати. Запитан дали е възможно да има ново отлагане на определянето на цената на тока, Добрев отговори също с въпрос - какво ще постигне това допълнително отлагане освен натрупване на дългове в НЕК.