23 Юли 2025сряда15:18 ч.

Бизнесът иска истинска либерализация на енергийния пазар

/ брой: 221

автор:Дума

visibility 75

До момента имаме частичен опит за либерализация, надявам се до година-две моделът да се промени и да имаме повече продажби на електроенергия на свободния пазар. Това заяви при откриването на конференция за развитието на електроенергийния пазар Константин Стаменов, председател на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, организатор на форума.
 Стаменов посочи, че има силно кръстосано субсидиране на цените на електроенергията от индустрията към бита и трябва да се излезе от тази спирала. За нас е важно да се стабилизира енергетиката и да има устойчиви решения, каза той, цитиран от БТА.
Антон Павлов, заместник-министър на икономиката и енергетиката, посочи, че пазарът вече функционира, но не бива да се спира дотук. През 2013 г. участниците на свободния пазар с реално договорени сделки са били 2157, от които девет производители, 2096 потребители и 52 търговци на електрическа енергия, от тях - 13 координатори на стандартни балансиращи групи, информира Павлов. Миналата година лицензия за търговия са имали 1130 търговци. Количествата търгувана енергия са се увеличили с 29,7%.
Антон Павлов коментира и мерките за справяне с дефицита на средства в енергийната система. Стана ясно, че преговорите с двете американски централи продължават. Собствениците им били склонни да преговарят, защото виждали, че НЕК не може да се разплаща и това не е нормална бизнес-среда. Относно ВЕИ-производителите той отбеляза, че макар че страната ни е изпълнила ангажимента си към ЕС за зелената енергия за три години, вместо за 10, държавата трябва да се отнася коректно към инвеститорите. Павлов обаче отбеляза, че ако не бъде променен моделът на задължително изкупуване на електроенергията по преференциални цени, НЕК ще генерира около 900 млн. лв. загуба на година.
Запитан какво ще се случи с миньорските стачки, Павлов каза, че проблем е неефективното управление на тези частни ТЕЦ-ове и мини, които са собственост на офшорни фирми и не е известен реалният им собственик. Те не плащат концесии, данъци, осигуровки, и служебното правителство предприема действия за събирането им, посочи Павлов.


 

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 215

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 223

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ