23 Юли 2025сряда15:59 ч.

Бизнесът с двойни сметки за ток

Работодателите пак поискаха да си делят поравно разходите за осигуровки с работниците

/ брой: 15

автор:Дума

visibility 2410

Двойно по-високи сметки за ток отчита бизнесът през декември спрямо същия месец на миналата година, съобщи председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. Причината е шоковото поскъпване на тока на енергийната борса, където през октомври и декември беше регистрирано с до 300% увеличение на цената в рамките на ден. Индустриалците поискаха спешна среща с премиера и проведоха разговори по време на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. До момента няма яснота кога ще се срещнат с Борисов. Васил Велев не вижда ефект от срещата със социалните партньори.

Цените за индустриалния ток са по-високи от тези, които се търгуват на борсите в съседните страни, убеден е Велев. "Важно е да се знае, че към цената, която се търгува на сегмента "ден напред" се прибавя и таксата "Задължение към обществото", което надува още повече сметките на фирмите, които търгуват от енергийната борса. Неговият колега Евгени Иванов от КРИБ директно определи твърдението на енергийния министър Теменужка Петкова, че имаме най-евтината енергия на борсата като "опашати неистини". Изчисленията показват, че ако се добавят и допълнителните такси, цената става същата като в Германия. Асоциацията на организациите на българските работодатели, към които спада и АИКБ, предлага сметката "Задължение към обществото", която формира месечните битови сметки, да отпадне за отделните потребители и бизнеса, а да се поема от бюджета. Работодателите настояват за нов Закон за енергетиката, както и повече прозрачност в управлението на държавните дружества в енергетиката. Препоръката е НЕК, АЕЦ "Козлодуй", Мини "Марица изток 2" да се листват на борсата, за да има пряко наблюдение на тяхната дейност. Настоява се също за спиране на държавната субсидия за частните американски централи "Марица Изток" 1 и 3. 

Васил Велев съобщи, че работодателските организации предлагат нов тип трудови договори, при които да има равно разпределение - петдесет на петдесет на сто, вместо досегашните 60 към 40 на сто, между работодател и работник на дължимите осигурителни вноски. Бизнесът иска и включване в трудовите и служебните договори на всички осигурителни и данъчни разходи на работодателя за съответния работник или служител и отчитането им за статистически цели в брутния размер на средната заплата. За да не се промени нетният доход на работещите, ако се увеличи осигурителната тежест, бизнесът ще поеме ангажимент за увеличение на заплатите, допълни Велев.

Отмяна на данъка върху дивидента и намаляване с 5% на данъка върху доходите на едноличните търговци е сред приоритетите в работата на АОБР за тази година, съобщи председателят на БТПП Цветан Симеонов. 

Текст под снимка: Работодателските организации настояват да отпадне и данъкът върху дивидента

Снимка Емилия Костадинова

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 215

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 223

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ