14 Юли 2025понеделник15:08 ч.

Близо половината ни студенти - в икономика, управление и право

Завършилите в последните три години вземат средно 900-1050 лв. заплата, сочи рейтингова система на вузовете

/ брой: 255

автор:Велиана Христова

visibility 1598

Да помогне на кандидат-студентите да изберат най-подходящото за себе си висше училище за специалността, която са избрали - това е основната цел на интернет портала "Рейтингова система на висшите училища в България", който ще е широко достъпен от днес, а вчера бе представен пред журналисти. Системата съдържа огромен обем информация за акредитираните висши училища - от преподавателите им на щат, през мястото на отделните направления във всеки вуз в сравнение с останалите, до заплатата на завършилите студенти.
Системата е създадена по проект в рамките на ОП "Човешки ресурси", конкурсът по проекта бе обявен още при предишния екип на предишното МОН. Изпълнители на проекта са дирекция "Висше образование" на просветното министерство и консорциум, в който участват "Отворено общество", социологическата агенция МБМД и Сирма груп.  
Системата предлага много разнообразни по обхват и вид стандартизирани класации на съществуващите у нас 51 вуза по професионални направления и по 51 критерии, по които те са оценявани (не е включен създаденият неотдавна Пернишки университет, което предизвика сред журналистите смях). Така всеки потребител може да се ориентира за мястото на всяко висше училище по този критерий, който самият той смята за важен - ниво на научната дейност, учебен процес, битови условия и общежития, библиотеки и пр. Рейтингите обаче са само един елемент от оценяването на вузовете и затова не бива да се абсолютизират и използват опростенчески, предупредиха авторите. Оказва се, че има разлика между рейтингите по направления според обективните критерии и престижа на вуза в съответното направление, който е мнение на обществото за него. В направлението "Икономика" например в рейтинга на първо място със 70 точки е Американският университет в Благоевград, докато по престиж в обществото на първо място се класира УНСС.      
При създаването на рейтинговата система авторите са ползвали подробно проучен международния опит, а източниците на информация са на регистрите на МОМН, НАОА, НОИ, самите вузове, системата за научни данни SCOPUS, социологически проучвания. Спрямо известните световни рейтингови системи обаче българската има едно огромно предимство - потребителят може да си прави и собствени класации, като си избере до 10 вуза, обучаващи в дадено професионално направление. Така чрез новия портал може да бъдат направени милиарди класации според нуждите на потребителя.
С новата система вузовете фактически излизат от анонимност поради наличието на обилна информация за тях. Оказва се например, че у нас почти половината от 250-те хиляди студенти се обучават само в три направления: икономика, администрация и управление или право. А завършилите висше образование в последните три години получават средно 900 до 1050 лв.
 

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ