20 Февруари 2026петък14:14 ч.

БНБ: Задава се ускоряване на инфлацията

/ брой: 117

автор:Дума

visibility 936

Очаква се ускоряване на инфлацията заради покачването на международните цени на храните и петролните продукти. Това прогнозира Българската народна банка в новото издание на своя "Икономически преглед". Според него жилищата ще продължат да поскъпват през второто и третото тримесечие на годината, запазвайки тенденцията от 2020 г. Причината за очакваното повишение на цините е в засиленото търсене на имоти заради по-големия интерес от страна на домакинствата. В края на 2020 г. цените на жилищата са нараснали във всички големи градове, тъй като кредитната активност се повишава на фона на понижение на лихвите и таксите, казват от БНБ. Освен това се натрупвали спестявания, а липсвали алтернативи за инвестирането им. Така общо за миналата година цените на жилищата се качват с 4,6% на годишна база.
В същото време централната банка наблюдава спад на потребителските кредити и за инвестиционни цели заради икономическата несигурност и затягането на условията от банките. След изтичащите срокове по мораториума върху плащанията има възможност да се увеличи делът на необслужваните кредити, което може да доведе до повишение на лихвените проценти по новите кредити. Доходността при депозитите ще се задържи на исторически ниското си ниво до края на третото тримесечие, смятат централните банкери. Въпреки това спестяванията в банките ще продължат да нарастват. Според централната банка реалният БВП ще нарасне с постигането на групов имунитет срещу Ковид-19 през следващите месеци.

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 644

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 575

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 573

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 618

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ