12 Юли 2025събота21:32 ч.

Борислав Гуцанов: Няма възможност за 10% ръст на заплатите в обществения сектор

/ брой: 73

автор:Дума

visibility 10713

"Нормално е синдикатите да искат увеличение на средствата не с 5%, а с 10%. Не считам, че в този бюджет това може да се случи", заяви социалният министър Борислав Гуцанов по повод предупреждението на президента на КНСБ Пламен Димитров за готовност за протести в някои сектори.
Направихме невъзможното от „дупка“ от 18 милиарда лева да направим бюджет, да спазим швейцарското правило за пенсионерите, да има великденски добавки, колкото и да са минимални, да не вдигнем данъците, което беше изключително важно, да има 5% повишаване на заплатите, коментира Гуцанов. Той съобщи, че в петък ще има среща с работодателските организации и синдикатите, на която ще бъде обсъдено транспонирането на европейската директива за адекватните минимални работни заплати.
"Вотът на недоверие е най-силното оръжие в ръцете на опозицията, но не трябва да бъде използвано прекалено често, защото става девалвация на тази опция, коментира Гуцанов неуспешните искания за оставка на кабинета "Желязков" и на политически заявки за нови.
По-рано той изнесе публична лекция на тема „Работа, осигуровки, права - за силен старт на кариерата“ в УНСС. Тя се организира от Студентския съвет при УНСС с партньорството на Националното представителство на студентските съвети.  
Пред бъдещите висшисти Гуцанов акцентира върху основните принципи, по които се определят обезщетенията за безработица, майчинство и болест, както и върху политиките на социалното министерство в областта на пазара на труда. Това е първата от поредица подобни инициативи, за които се договориха министър Гуцанов и Националното представителство на студентските съвети. Експерти от МТСП и Изпълнителна агенция “Главна инспекция по труда” ще разясняват трудовите права, правилата за безопасен труд и възможности на заетост.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ