29 Април 2024понеделник00:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ваня Добрева:

Ботаническата градина може да стане търговско дружество

След няколко години ще си говорим за науката като за културно-историческо наследство, тревожи се членът на ИБ на БСП

/ брой: 75

автор:Ралица Николова

visibility 1139

- Г-жо Добрева, какъв е вашият коментар за решението на ВАС по повод Ботаническата градина в Балчик и последвалата реакция на Софийския университет?
- Абсолютно категорично съм на страната на Софийския университет. По няколко причини. Първо, защото всяка собственост на държавен университет е публично-държавна. Това означава, че съхраняването е отговорност и на СУ, и на държавата. Притеснява ме факта, че кабинетът в момента води политика на тотално раздържавяване, тотална липса на финансиране и поддръжка, отказ да упражнява важните си задачи. Смятам, че е пагубно в момента Ботаническата градина да остане безстопанствена и да бъде дадена на Министерството на културата. В опасенията си проф. Илчев може би е прав, за съжаление. Ние виждаме, че през последната една година нямаме никаква гаранция, че публичната собственост ще си остане публична.
- Как определяте цялостното отношение на кабинета и на МОМН към вузовете днес в България - неразумно, некадърно или безхаберно?
- Това се нарича с една единствена думичка - престъпление. Престъпление от страна на правителството, не на министерството. Защото смятам, че тук въпросите се решават на много по-високо ниво. Говоря за това, че имаме едно сателитно правителство, което изпълнява задокеански разпоредби. Разпоредби, които може би са давани под формата на препоръка, но те ги изпълняват стриктно, без въобще да ги съобразяват с националните традиции. От година и половина най-големият удар, който България преживява, е в областта на духовността. Тепърва ще оценяваме щетите от това. Да вземем за пример финансирането на науката. В момента се заделят едва 0,18 процента от БВП. Такова ниско финансиране за наука нямаме през последните двайсет години. Това показва, че държавата иска да се развиваме само като територия на услугите. Вторият удар е по авторитета на науката и образованието. СУ след БАН е втората публична голяма институция, която е подложена на целенасочено омаскаряване. Няма в света държава, която така грубо и безпардонно да се държи с две свои институции - символи на духовността и на нацията.
Целенасочено се унижават институции и се дискредитират в общественото съзнание. Затова и този случай с Ботаническата градина е притеснителен. На пръв поглед казусът е юридически. Но тази градина е притежание на СУ вече почти 60 години и това не я прави частна. Тя е публична, те я облагородяват, грижат се за нея, изследват я. Прехвърлянето ще я превърне в културно наследство. Защото видях, че във всички документи на министерството се повтарят намеренията да "стимулира културно-историческото наследство". Това е много позитивно, но все пак някой трябва да изследва това наследство и трябва някъде да го съхраним, за да го има. Защото може би ще се окаже, че накрая ще бъдем просто някакви обекти и паметници, останки, за които няма кой да се грижи.
Да не говорим, че самото културно министерство засега е отделило нула средства за Ботаническата градина. В такава ситуация, в която всичко е разрушено, когато непрекъснато се стремят да орежат всякакви средства, винаги се раждат подоздрения. Даването на правомощие на МС според мен ще означава (дано не съм права), че в момента, в който се разбере, че няма как да се печели, ще се променят собствеността и статутът на градината. Ще стане търговско дружество, ще трябва да се продава и ще продължи да се руши.
- Протестите по какъв начин биха могли да променят нещата според вас? Та това е най-старото и най-голямото висше учебно заведение в България?
- Разбрах, че преди време проф. Илчев е казал, че чисто финансово бюджетът им ще стигне до края на септември. Това наистина е престъпление! Запознах се и с планове на ГЕРБ, които предлагат с публичните средства за държавните университети да се издържат и частните висши училища. При положение, че държавата няма пари, не знам какво би означавало това и за държавните вузове. Не мога да разбера логиката. Протестите наистина са начин отново някой да заговори и затръби за проблемите. След като диалогът не е възможен и има само едностранно говорене. 
- Съветът по образование към НС на БСП работи върху алтернативен управленски проект за образование и наука. Докъде стигнахте и кога ще бъде представен проектът?
- Публично проектът ще бъде представен в средата на месец май. Документът вече съдържа много формулирани идеи и предложения. В момента водим редица разговори, ангажирали сме различни слоеве на академичната общност. За разлика от ГЕРБ имаме наши предложения и смятаме, че науката и образованието към настоящия момент са национален интерес. Отдръпването на държавата, оставането без финансов ангажимент към тези сектори вече трябва да разтревожи всеки българин, независимо къде се намира в политическите си пристрастрия. БСП е най-голямата лява и отговорна партия и наша грижа е действително да се включим в такива разговори, да ги провокираме, да поискаме становището на подготвени хора.
- Вярвате ли, че болестта в образованието и в науката ни е лечима?
- Тя е лечима, когато държавата има ангажимент. Но не и когато самозвани министри,  назначени за определен период, идват в България и обиждат учените и интелигенцията. Непрекъснато избухват скандали, целящи да омаскарят учени, лекари, преподаватели, културни дейци... Целят да ги дискредитират в общественото съзнание, а това  е престъпление. Правителството трябва да си направи равносметка и да разбере, че ако искаме да имаме наука, трябва да имаме национална политика, която да я обезпечи и финансово. Ученият не е търговец, не е бакалник. Страхувам се, че след две-три години може да имаме големи цели за науката, но ще си говорим за наука като за културно-историческо наследство.

Корнелия Нинова честити Цветница на празнуващите

автор:Дума

visibility 9

Цветница е!

автор:Дума

visibility 240

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 904

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 897

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 835

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 966

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 937

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 833

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 867

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ