04 Ноември 2025вторник02:17 ч.

Ботев Пд е учреден 1907 година

автор:Дума

visibility 291

Ботев Пд се оказа, че е учреден 1907 година. Сдружение ПФК Ботев, което все още е собственик на 100% от акциите на клуба, показа учредителен протокол, който обаче тогава не е одобрен от съда. Tой е признат чак през 1939 година. Учредител е Милан Куртев. Протоколът показва, че футбол в Пловдив е имало преди 12 март 1912 година.
Това е било и първият отбор на Ботев, който първоначално е играл на поляна, а през 1909 година се мести на терен на мястото, където в момента е Хуманитарната гимназия и се е казвала Ботева поляна.
През 1910  г. под тепетата се провежда първият футболен турнир, в който наградата е била кожена шита футболна топка, донесена от Гърция, където пък е докара от родината на футбола Англия.
Всички тези неща бяха разкрити на събитие в Историческия музей на Пловдив. Сдружението поднесе всичките документи и артефакти, които променят историята не само за жълто-черния клуб, но и изобщо на футбола в града.
Оказва се, че най-старият футболен клуб в България е с пет години по-стар. Обсъждани са предложенията  Рапид, Слава и Глория. Впоследствие обаче надделява идеята футболният клуб да се казва Ботев (Пловдив). От 1907 до 1912 година Ботев има своите знамена, с които се представя пред обществото.
Специален гост на събитието бе Боян Ботйов – почетен член на футболен клуб Ботев и правнук на генерал Кирил Ботев, брат на безсмъртния поет и революционер Христо Ботев.

Рязко поскъпват зеленчуци в сезона на туршиите

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 205

Падат приходите на "Български пощи"

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 205

"Револют" спира да работи с левове от 17 декември

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 205

„Евронюз“: Страните от ЕС ще плащат заемите на Киев

автор:Дума

visibility 507

/ брой: 205

В РСМ освиркаха Величкович - пяла с българския флаг

автор:Дума

visibility 476

/ брой: 205

Гърците все повече търсят стоки втора употреба

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 205

Накратко

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 205

Смисълът от властта

автор:Александър Симов

visibility 495

/ брой: 205

Венецуелският пъзел на Путин

автор:Юри Михалков

visibility 563

/ брой: 205

Будителството - жива сила

visibility 478

/ брой: 205

Не говорим за "Лукойл", а за "Нефтохим Бургас"!

visibility 492

/ брой: 205

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ