08 Юли 2025вторник17:15 ч.

Британски вот за избирателната система

Вековният блян за реформи обаче ще бъде осуетен

/ брой: 103

автор:Дума

visibility 568

В "Супер четвъртък" във Великобритания се проведе общонационален референдум за първи път от 36 години, както и местни избори в Англия, парламентарни в Шотландия, за Националната асамблея на Уелс и за градски съвети и законодателен орган в Северна Ирландия. Четиридесет милиона души имаха шанс да подкрепят историческата промяна на британската избирателна система. Окончателният резултат от референдума ще бъде обявен днес вечерта.
Очаква се в изборите за общински съветници и местни парламенти управляващата коалиция да претърпи загуби заради недоволството на  избирателите от строгите мерки за ограничаване на разходите, които целят да овладеят рекордно големия бюджетен дефицит. Истинският източник на напрежение обаче е референдумът, по който двете управляващи партии са на противоположни позиции. Либералдемократите искат замяна на системата "първият се класира", при която за победител в изборите са обявява кандидатът, спечелил най-много гласове и не съществува изискване той да има абсолютно мнозинство.
При новото т.нар. алтернативното гласуване, към което се стреми партията на вицепремиера Ник Клег, избирателите, вместо да слагат на бюлетината кръстче срещу името на предпочитания кандидат, правят подреждане на кандидатите според степента на предпочитанията си (първи, втори, трети и т.н.). Ако един кандидат получи мнозинство сред претендентите с първи места, той/тя е избран/а. Ако няма такъв, се преразпределят класираните на вторите позиции и ако никой отново не събере повече от 50 на сто, процедурата на преразпределяне се повтаря със следващите места, докато някой кандидатът не се окаже с абсолютно мнозинство в района.
Либералдемократите настояват за промяна на избирателната система, тъй като при досегашната те редовно получаваха непропорционално малко депутатски места на фона на спечелените от тях гласове. Консерваторите на премиера Дейвид Камерън обаче са за запазване на досегашната система, а двете страни си разменяха обиди в навечерието на референдума.
Вековният блян за избирателни реформи, изглежда, ще бъде осуетен, като данните от допитване на вестник "Гардиън" показват, че гласоподавателите ще подкрепят запазването на досегашната система със смазващо мнозинство. Въпреки това според анализатори първото коалиционно правителство след Втората световна война няма да се разпадне, тъй като за всеки от коалиционните партньори би било политическо самоубийство да предизвика предсрочни избори в момент, в който икономиката расте изключително бавно.
 

Не бързайте да сменяте левове с евро

автор:Дума

visibility 826

/ брой: 123

Храните продължават да поевтиняват

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 123

София остава най-скъпият град за покупка на жилище

автор:Дума

visibility 724

/ брой: 123

Брюксел отстъпи пред фермерите

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 123

Скопие да приеме позицията на България

автор:Дума

visibility 846

/ брой: 123

В Словения свикват референдум за членството в НАТО

автор:Дума

visibility 689

/ брой: 123

Накратко

автор:Дума

visibility 907

/ брой: 123

Провален човек

автор:Александър Симов

visibility 942

/ брой: 123

Мислете

автор:Зорница Илиева

visibility 820

/ брой: 123

Три секунди

visibility 912

/ брой: 123

Наследството на лева

автор:Дума

visibility 768

/ брой: 123

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ