28 Януари 2026сряда05:39 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Британците искат нов референдум

700 000 души участваха в шествието срещу "Брекзит"

/ брой: 204

автор:Дума

visibility 2066

Хиляди демонстранти се събраха в центъра на Лондон, за да призоват за втори референдум за излизането на Великобритания от Европейския съюз, предадоха Асошиейтед прес и ДПА.
Броят на участниците в протестното шествие в Лондон с искане за нов референдум за "Брекзит" надхвърли 700 000, заявиха организаторите, цитирани от Би Би Си. Хиляди активисти от цялата страна пристигнаха с около 150 автобуса за участие в проявата. Обявената бройка на участниците в протеста е неофициална. Лондонската полиция не предоставя редовно данни за броя на участниците в протестни прояви.
Кметът на британската столица Садик Хан бе сред политиците, участващи в протестното шествие, чиято кулминация е пред парламента. Той заяви в туитър, че това е "исторически момент в нашата демокрация".
"В момента е ясно, че двата варианта, които може да ни предложи премиерът, е неизгодна сделка по "Брекзит"-а или липса на каквато и да било сделка", каза кметът пред журналисти. Той отбеляза, че преди 2,5 години на бретанците са обещавали съвсем не това и те "трябва да имат възможност да покажат, че искат да останат в Европейския съюз".
Протестът, организиран от групата "People's vote" (Народен вот), е подкрепян от британския в. "Индипендънт", чиято онлайн петиция за втори референдум за "Брекзит" е подписана от близо 900 000 човека.
През юни 2016 г. британците с малко мнозинство гласуваха за излизане от Европейския съюз. Министър-председателката Тереза Мей изключва възможността за нов референдум за "Брекзит". Социологическите проучвания показват, че страната е дълбоко разделена по въпроса. В. "Сънди таймс" обаче написа вчера, че чиновниците в Лондон спешно обмислят сценарий за провеждане на втори референдум по въпроса за членството на Великобритания в ЕС.
Междувременно бившият лидер на Британската партия за независимост Найджъл Фараж организира демонстрация в подкрепа на "Брекзит" в Северна Англия, последното от поредицата събития, организирани от групата "Излизане означава излизане".
Великобритания трябва да напусне ЕС на 29 март догодина, но преговорите са затруднявани от разногласия, особено за границата между Северна Ирландия и Ирландия, която ще бъде единствената сухопътна граница между Великобритания и ЕС след "Брекзит". Има все по-големи страхове от напускане без сделка, което може да причини хаос на границите и в икономиката.

Плащаме с левове до неделя

автор:Дума

visibility 1188

/ брой: 17

Цената на златото с нов исторически връх

автор:Дума

visibility 795

/ брой: 17

Платежните операции у нас стигнаха 345 млрд. евро

автор:Дума

visibility 811

/ брой: 17

ЕС одобри окончателно забраната за руския газ

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 17

Канада без свободна търговия с Китай

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 17

Превозвачи от Балканите блокират границите

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 17

Над 800 000 американци останаха без ток

автор:Дума

visibility 824

/ брой: 17

Да се ускори забраната за социални мрежи

автор:Дума

visibility 774

/ брой: 17

Съвет на лакеи

автор:Александър Симов

visibility 1201

/ брой: 17

Беззащитен

автор:Мая Йовановска

visibility 1124

/ брой: 17

Ние помним!

автор:Дума

visibility 1264

/ брой: 17

"Сурва" събра над 13 хиляди на своя 60-годишен юбилей

автор:Дума

visibility 894

/ брой: 17

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ