Брюксел предлага на Русия КОВИД-сертификати
Париж обаче призовава да не се признава "Спутник V"
/ брой: 130
Европейският съюз предлага възможността за взаимно признаване на сертификати за ваксинация срещу COVID-19 с Русия, заяви в четвъртък посланикът на ЕС в Русия Маркус Едерер, съобщава ТАСС. Той заяви, че ЕС е поканил руското министерство на здравеопазването да обсъди присъединяването към системата на Европейската комисия за еквивалентност на сертификатите. "Предложихме да проведем такива дискусии и ако те бъдат успешни, те ще намалят броя на проблемите, с които руските пътници сега се сблъскват", каза Едерер.
В същото време Париж смята, че страните от ЕС не трябва да признават ваксините срещу COVID-19, създадени в Китай и Русия. Това заяви в четвъртък държавният секретар във френското външно министерство Клеман Бон, говорейки пред телевизия "Франс 2".
Той посочи, че списъкът с лекарства, до които хората ще получат достъп при ваксинация във Франция, трябва да бъде ограничен до онези ваксини, в чиято ефикасност са сигурни властите на републиката. Досега само четири ваксини са признати във Франция и Европа. По отношение на други лекарства за коронавирус, по-специално руски и китайски, Франция призовава своите партньори да кажат "не", добави дипломатът.
Подходът на Европейския съюз към одобряването на ваксини е от идеологическа и геополитическа гледна точка и това е голяма грешка в Брюксел. Това заяви унгарският външен министър Петер Сиярто в интервю за вестник "Известия".
"Мисля, че голямата грешка на Европейската комисия от самото начало беше, че тя разглежда ваксините от идеологическа и геополитическа гледна точка. От коя държава е. Нов феномен е да питаме кой е създал ваксината", коментира първият дипломат на Будапеща.
Той припомни мнението на унгарските експерти, които са стигнали до заключението за безопасността и ефективността на руската ваксина "Спутник V", която, наред с други, се използва за ваксиниране на унгарските граждани. "За нас ваксината е начин да спасим човешки живот. Ето защо нашите експерти посетиха Русия и Китай, където разгледаха производството на техните препарати, проучиха хиляди страници документация за тях, за да ги одобрят в Унгария", увери Сиярто.
"Брюксел все още влага геополитически и идеологически смисъл във ваксинацията. Например, СЗО одобри китайския препарат "Синофарм". Някои европейски държави обаче не проявиха никакъв ентусиазъм в това отношение, те дори критикуваха организацията", обобщи унгарският външен министър, като допълни: "От моя гледна точка това е доста лицемерно".
През ноември 2020 г. Унгария стана първата държава от ЕС, която получи проби от ваксината "Спутник V" за изследвания. През февруари 2021 г. руският препарат беше окончателно одобрено от унгарските здравни власти, след което в страната започна прилагането му. Освен руската ваксина, страната използва и такива, произведени от американската компания "Пфайзер" и нейния германски партньор "БинНТек", американските фирми "Модерна" и "Джонсън&Джонсън, както и "Астра Зенека".
Великобритания съобщи, че през последното денонощие е регистрирала 32 548 заразени с КОВИД-19, като за първи път от януари насам новозаразените в рамките на 24 часа надхвърлят 30 000 души. Още 33 души са починали през последното денонощие.
В последната си пресконференция тази седмица британският премиер Борис Джонсън потвърди, че ограниченията в Англия вероятно ще бъдат напълно разхлабени на 19 юли, но отбеляза, че окончателното решение се очаква да бъде обявено следващия понеделник.