11 Юли 2025петък08:25 ч.

БСК не успя да прокара нов Кодекс на труда

От стопанската камара предлагат промени, които ще посегнат на извоювани права на работещите, синдикатите са против

/ брой: 21

автор:Ева Костова

visibility 3334

Само предложения на работната група от МТСП за промени в Кодекса на труда (КТ) ще бъдат внесени в Министерския съвет. Това се реши на лидерската среща на министъра на труда и социалната политика с ръководителите на КНСБ, "Подкрепа" и на работодателските организации заради предлаганите от работодателите промени в КТ, научи ДУМА. По-късно свои становища ще представят работни групи на синдикати и работодатели. 

Да отпадне изискването да се връчва на работника уведомлението на НАП при сключване, изменение и прекратяване на трудов договор е едно от предложенията на Българската стопанска камара (БСК). Сред тях са и прецизиране на текстовете, уреждащи правото на подбор при закриване на част от предприятието, при съкращаване на щата или намаляване обема на работата. Да няма предварителна закрила при уволнение, като такава се предвиди само за изключителни случаи в съответствие с международното и европейско трудово право и предварително разрешение, мнение или съгласие от инспекцията по труда, ТЕЛК или синдикат за уволнение и регламентиране на т.нар. мълчаливо съгласие. От БСК искат и разширяване на възможността за работодателя едностранно да прекрати трудовия договор и предвидените обезщетения по сегашния КТ да бъдат изплащани, само когато прекратяването на договора е по инициатива на работодателя. Според БСК са необходими промени и в показателите, характеризиращи гъвкавите трудови отношения, включително и работа на срочен трудов договор чрез агенция за временна работа, почасова заетост, работа от разстояние, втори трудов договор и др., определени като ревизиране на съществуващите ограничения. Предвижда се и възможност за повторно сключване на срочен договор до 5 години и самостоятелен почасов договор, т.нар. договор с нулеви часове. Да отпадне забраната за полагане на извънреден труд и увеличаване от 3 на 6 месеца на периода, през който работодателят може да въведе непълно работно време в календарната година, е друго предложение. Да се прецизират условията за ползване на отпуск по майчинство и др. 

Синдикатите не са съгласни с драстичните поправки в закона, стана ясно на срещата. "Това, което работодателите не успеят да прокарат през работната група, ще го прокарат при обсъжданията в Народното събрание чрез депутатско лоби между първо и второ четене", опасява се Ваня Григорова, експерт на "Подкрепа".

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 436

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 411

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ