20 Февруари 2026петък19:37 ч.

БСП няма да подкрепи ветото върху Изборния кодекс

/ брой: 244

автор:Дума

visibility 477

БСП няма да подкрепи ветото на президента Румен Радев върху промените в Изборния кодекс, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова в кулоарите на НС. Няма да променим позицията си, ще гласуваме против ветото и в подкрепа на приетия Изборен кодекс, както беше досега, категорична е тя. Според Нинова няма противоконституционност в измененията, а мотивите на президента не звучат сериозно.

"Очевидно по някаква целесъобразност действа държавният глава. Не приемаме мотивите му. Те не звучат сериозно", поясни Нинова. Тя даде пример с аргумент на Радев, че не бива да се дава право на избор на хората как да гласуват, а за кого. Свободното право на избор било за кого да гласуват, а как да гласуват трябвало да е заковано в закона, посочи Нинова. По думите й не е ясно защо президентът е против параваните, защото и сега машинното гласуване се извършва зад подобни прегради. 

По-рано президентът Румен Радев подписа указ, с който връща за ново обсъждане промените в Изборния кодекс, приети от 48-то Народно събрание.

От мотивите става ясно, че държавният глава не е съгласен с възможността да се гласува смесено чрез хартиена бюлетина и машинно. В аргументите му се посочва, че приетите промени оставят в повечето от секциите избирателят по свое усмотрение да определя начина на гласуване - с хартия или с машина, вместо законът императивно да го постанови по определени критерии.

Ветото да не бъде уважено и промените в ИК да се запазят, категорична е Десислава Атанасова, председател на ПГ на ГЕРБ. Според нея има достатъчно сериозно заявена воля от парламентарните групи това вето да не бъде уважено и да се препотвърдят промените в Изборния кодекс такива, каквито са гласувани преди две седмици.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1071

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 977

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1071

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1009

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1081

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 994

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 968

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 983

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ