24 Февруари 2026вторник06:28 ч.

БСП пита Чехия и ЕС за сделката с ЧЕЗ

автор:Дума

visibility 424

С официално писмо до чешкия премиер и чешкото правителство БСП ще търси отговор дали българският министър-председател е поемал ангажименти по сделката с ЧЕЗ по време на визитата на чешкия му колега у нас. Питаме дали Бойко Борисов е обещавал гаранции от страна на Държавната банка за развитие за финансиране на продажбата и дали някои с държавни пари се опитва да си купи част от националната сигурност. Това заяви пред журналисти в БТА Корнелия Нинова.
По думите й вече са се появили неофициални твърдения, че зад скандалата продажба на ЧЕЗ стои Бойко Борисов и че финансовата гаранция за сделката е дала Българската банка за развитие.

С държавни пари някои иска да си купи част от националната сигурност и да разполага с живота на 2,5 млн. българи, коментира Нинова. БСП планира да отправи питане и към европейките регулаторни органи дали сделката за ЧЕЗ е по европейските стандарти и доколко е прозрачна. След като кабинетът твърди, че всичко е по чешките и по европейските закони, ние се обръщаме към правителството на Чехия и към ЕС, обясни лидерът на БСП.
Още утре левицата ще поиска Бойко Борисов да бъде изслушан пред парламента за всички подробности около продажбата на енергийното дружество. Корнелия Нинова не скри, че няма доверие в обещаните проверки от КЕВР и КЗК, защото тези органи са пряко обвързани с премиера. КЗК е пълна с хора на Борисов, което означава, че той ще проверява сам себе си, подчерта лидерът на БСП.

 

Отмениха забраната за технически преглед при неплатени глоби

автор:Дума

visibility 1563

/ брой: 36

Половината европейци не могат или не желаят да си купят жилище

автор:Дума

visibility 1333

/ брой: 36

Само три банки нямат такса за разплащателна сметка

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 36

Енергийният министър не изключва софтуерен проблем в електромерите

автор:Дума

visibility 1535

/ брой: 36

Хиляди домакинства са без ток в Румъния

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 36

И Берлин планира мерки за социалните мрежи

автор:Дума

visibility 1537

/ брой: 36

Намалява броят на мигрантите в Австрия

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 36

Лекарите в Гърция плашат с протести

автор:Дума

visibility 1484

/ брой: 36

Опасна милитаризация

автор:Дума

visibility 1673

/ брой: 36

Кристин Лагард се готви да се оттегли предсрочно от ЕЦБ

visibility 1470

/ брой: 36

Не манипулацията, а съмнението убива демокрацията

visibility 1571

/ брой: 36

Една сутрин в Китай, една година във Франция

visibility 1284

/ брой: 36

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ