11 Юли 2025петък22:56 ч.

БСП поиска оставката на Кирилов заради мониторинговия доклад

Главният прокурор да прогледне за корупцията у нас, призова Крум Зарков

/ брой: 96

автор:Юлия Кулинска

visibility 1666

"Министърът на правосъдието Данаил Кирилов се закани, че ще подаде оставка, ако мониторингът за правораздаване не бъде свален до края на мандата на комисията "Юнкер". Юнкер си замина, Кирилов още е министър", заяви зам.-председателят на ПГ "БСП за България" Крум Зарков в НС. С Кирилов или без Кирилов, подписът на председателя на Съвета на ЕС е поставен под документ, в който пише, че в рамките на този механизъм ЕК продължава да наблюдава съдебната реформа в България и борбата с корупцията, подчерта той. "Комисията наблюдава корупцията в България вече 13 г., но докога ще я наблюдаваме ние? Всяка сутрин в 8 часа? Или през ден, или докато се опитаме да преброим нулите на някой хвърчащ лист или хвърчаща салфетка, за да видим кой на кого осигурява пълен съпорт", попита Зарков. "От доклада се вижда, че не напредваме нито йота в борбата с корупцията и че има още много какво да се желае от прословутата съдебна реформа. Не се вижда от компетентните институции, не се вижда от главния прокурор, а докато той не прогледне за корупцията у нас, може да продължим да си говорим, а Брюксел да продължи да пише доклади", поясни социалистът.

"ЕС ни казва важни неща, за които не говорим достатъчно. Докладът на ЕК прави на пух и прах розовите сънища на управляващите. Казват ни, че правоприлагащата ни система не е ефективна, тя не може да накаже злоупотребилите и да осъди корумпираните", коментира Зарков. 

ГЕРБ обвиниха БСП в разпространяването на фалшиви новини. "Механизмът за върховенство на закона и Механизмът за сътрудничество и оценка са две различни неща. Механизмът за върховенство на закона все още не е създаден. Той ще следи борбата с корупцията, свободата на медиите и съдебните системи във всички държави-членки", настоя Даниела Дариткова. 

Ден по-рано стана ясно, че мониторингът за правораздаване и корупция остава и комисията продължава да наблюдава съдебната реформа и борбата с корупцията у нас. В доклад на ЕК е записано, че в България все още не е са гарантирани ефективни наказателни разследвания. Там е записано, че у нас не се предприемат спешни мерки против изпирането на пари и финансирането на тероризма.

Външният министър Екатерина Захариева настоява, че мониторингът не продължава. В социалните мрежи тя твърди, че предходната ЕК е обявила, че страната ни изпълнява критериите за свалянето му. Захариева обаче забравя, че макар процедурата по вдигане на мониторинга да беше задвижена, решението на ЕК от 2006 г., с което е въведено наблюдението, остава. Според цитираният от Захариева позитивен за България последен мониторингов доклад механизмът пада чак след неговата отмяна.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 1342

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 1093

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 1169

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 126

Тупик

visibility 1132

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 1082

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 1353

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 1278

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ