29 Март 2024петък18:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Булка на 15

За безмилостния обичай на детските бракове

/ брой: 179

автор:Кристиела Симеонова

visibility 3138

Тя се казва Нада и е от Йемен. На 11 години е. Едно от многото невръстни деца в света, принудени да се омъжат насила. Нейната история, представена чрез клипче в ютуб, придоби световна популярност. 11-годишното момиче споделя, че предпочита да умре, отколкото да бъде омъжена насила и да се прости с мечтите си за добро бъдеще. Нада се опълчва на родителите си, успява да избяга от тях и да намери подслон при чичо си. "Не изпитват ли поне капка състрадание?!", пита момичето и в думите е закодиран всъщност основният проблем на детските бракове - състраданието на родителите... Източник на английската версия на видеото с Нада ал-Ахдал, пише "Дойче веле", е институтът Middle East Media Research във Вашингтон, който превежда на английски и разпространява информации от медиите в Близкия Изток. Оригиналната версия на арабски е излъчена на 8 юли и веднага е събрала над 114 000 гледания. А версията на английски, пусната в ютуб на 21 юли, е била гледана милиони пъти.
Малката Нада е успяла да се спаси, поне засега. Зад нейната история обаче се крие тревожно голям брой момичета от различни кътчета на света, принудени заради безмилостен и жесток обичай да се омъжват ненавършили дори и 15 години. Сходна на съдбата на Нада има и момичето от Южен Судан, което било омъжено на 15. То разказва пред "Хюмън райтс уотч", че искало да завърши училище, но чичовците й го принудили да се омъжи за 75-годишен мъж в замяна на 80 крави. 90-годишен мъж от Саудитска Арабия пък, платил на родителите на 15-годишната си съпруга 17 500 долара, преди време съди семейството, защото жена му го отритнала. Все шокиращи истории за бракове, превърнали се в сделка, които ограбват детските мечти и обричат едва започналия живот на тези невръстни момичета...
По данни на ООН ежегодно в света над 14 млн. непълнолетни момичета биват омъжвани насила, при това често без да са навършили и 15 години. Невръстни момчета също имат подобна съдба, но броят им е много по-малък. Ранният брак е световен проблем. Деца-булки има във всеки район на света, от Близкия изток до Латинска Америка, от Южна Азия до Европа. В Нигер 77% от жените между 20 и 24 години са били омъжени преди да навършат 18. В Бангладеш процентите са 65. През 2009 г. 36% от жените между 20 и 24 години са били омъжени или сгодени преди да станат на 18. Нигер, Бангладеш, Мали, Мозамбик, Сиера Леоне, Индия, Уганда, Сомалия, Етиопия, Непал и Доминиканската република се нареждат сред 20-те страни с най-висока степен на детски бракове (www.girlsnotbrides). Афганистан и Йемен също имат висока честота на детски бракове. UNICEF установява, че всяка година по света около 50 000 момичета на възраст от 15 до 19 г. умират поради причини свързани с бременност и раждане. Много деца-булки никога не достигат 15-годишна възраст. Йемен е сред държавите, в които безмилостният обичай е особено широко разпространен - в тази страна 15 на сто от момичетата под 15-годишна възраст и над 50 на сто от ненавършилите 18 години са омъжвани насила. Ако не се изкорени тази практика, до 2030 г. приблизително 15,4 млн. ще бъдат децата-булки в световен мащаб. В развиващите се страни едно от седем момичета е омъжвано преди да навърши 15 години. А някои деца стават булки дори и на 8 или 9-годишна възраст.
Бракът между деца е традиционна практика и на много места продължава да съществува само защото поколенията назад са го практикували и традицията трябва да се пази и следва. Незачитането й се възприема като изключване от общността. В голяма част от общностите, където се практикуват браковете между деца, момчетата са много по-ценени от момичетата, които от своя страна са възприемани като бреме. Родителите на тези момичета не разбират, че именно чрез ранния брак не помагат нито на себе си, нито на децата си, а ги обричат на тежък живот. Защото ако момичетата завършат училище, вместо да се омъжат още на 15 години, биха допринесли много повече за семейството си и като цяло за общността, в която живеят. Много родители смятат, че омъжвайки рано своята дъщеря, й помагат, грижейки се за нейната сигурност. Не осъзнавайки обаче че така всъщност погубват живота и мечтите й.
Една от основните причини за ранните бракове е бедността. Омъжвайки дъщеря си рано, родителите намаляват семейните разходи - грижа за едно гърло по-малко за хранене, едно дете по-малко за обличане и осигуряване на образование. А в замяна на младата булка родителите получават така необходимия им приход, изразяващ се в 80 крави например. Колкото пък булката е по-малка и необразована, толкова по-малка зестра дава на младоженеца нейното семейство. Ето ги предимствата...
Всъщност последствията от ранния брак за децата-булки са много, и то болезнени и неизличими. Нито физически, нито емоционално подготвени да бъдат съпруги и майки, при тези момичета съществува голям риск да получат усложнения по време на бременността си и раждането или пък да бъдат подложени на домашно насилие. Според специалисти, когато майката е под 18 години, съществува 60% вероятност детето й да почине през първата година от живота си, отколкото дете, родено от майка над 19-годишна възраст. 5 пъти по-вероятна е настъпването на смърт при раждане при момичета под 15 години, отколкото при жени над 20 години. Стряскащи факти...
Децата-булки рано напускат училище. Образователната бездна между момичетата и момчетата в развиващите се страни често е много по-голяма там, където детските бракове са обичайна практика. Липсата на образование ограничава възможностите в живота на тези момичета. А цената всъщност е доста голяма - обричане доживот на бедност. Хюмън райтс уотч цитира момиче от Йемен, което се е омъжило на 12 години - "Всичко, в което съм добра, е да бъда майка и домакиня... Аз съм неграмотна." Тези момичета са много по-уязвими и обречени на бедност, когато съпрузите им починат или ги изоставят. Освен това децата-булки са изправени пред много по-голям риск от домашно и сексуално насилие, отколкото по-възрастните и по-образовани жени.
И най-важното децата-булки нямат думата, когато стане въпрос за брак. Те нямат право на избор.
Момичетата, които отказват да се омъжат насила или избягват с любимия, който обаче не е избран и одобрен от семействата им, са подложени на насилие, държат ги в плен или в най-екстремни случаи семействата или съпрузите им ги убиват. В Южен Судан местната организация за защита правата на жените твърди, че обществото като цяло е толерантно към подобни наказания, тъй като момичето е дръзнало да се изправи и потъпче желанията на семейството и нормите на обществото. В резултат на това много рядко виновниците биват наказвани, което пък от своя страна "прославя" насилието срещу жени в страната.
Невръстни момичета, омъжвани насила, с ограбено детство и мечти, обречени на тежък живот, изпълнен с лишения... Едва ли има някой, който да не се ужасява при вида на дете, което се грижи за своето дете. Традициите, дори и най-коварните, са си традиции. Но нали ние ги създаваме. И пак ние сме тези, които могат да ги променят...



Омъжена за 5 братя, или за традицията на многомъжието
21-годишната Райо следва т. нар. традиция на многомъжието, запазена в някои индийски села. Колкото и да ви се струва, меко казано, странно, тя е омъжена за 5 братя. Бракът между Райо и първия й съпруг Гуду е уговорен преди 4 години. Оттогава тя се омъжва поред за четиримата братя на Гуду. "Ние сме едно голямо щастливо семейство", уверено твърди първият съпруг. Вярва се, че древната традиция на многомъжието води началото си от стара индийска епическа поема. Тази практика е обичайна в селата, предимно с мъжко население, което все още изпълнява и спазва старите примитивни обичаи и ритуали. В такъв тип семейства жената често пъти не знае кой от съпрузите е всъщност баща на децата й. Някога индуската традиция на многомъжието е била широко разпространена в Индия, но днес продължава да се следва само от малка част от индийците. Смята се, че многомъжието е и начин да се запази земеделската земя, тоест поминъкът, в семейството. Макар и на повечето места традицията вече да е отживелица, "недостигът" на жени в страни като Китай и Индия поддържа тази практика като решение на затрудненото намиране на съпруги.

"Голямото и щастливо семейство" на 21-годишната Райо


Ако традицията на детските бракове не бъде заличена, към 2030 г. над 15 млн. момичета ще бъдат омъжвани насила


Недопустимо е деца да раждат деца. Макар че и по нашите географски ширини се среща това "явление"...



снимка National geographic

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ