13 Май 2024понеделник12:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бум на израелски и китайски туристи у нас

Фирмата, която изготви несполучливото лого на страната ни, ще прави ново, но за своя сметка

/ брой: 125

автор:Светлана Велева

visibility 752

Въпреки недобрите прогнози туристическият бранш бележи нов ръст. Това стана ясно на брифинг в Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ), на който зам.-министърът по туризма Бранимир Ботев отчете дейността на сектора. За периода януари-април 2014 г. страната ни са посетили 1 132 733 чужди граждани, като ръстът при тези от тях, посетили България с цел ваканция и почивка, е 4,1%, заяви Ботев.
Приходите от международния туризъм за януари-март т.г. са 325,3 млн. евро, или с 3% повече за същия период в сравнение с 2013 г. Ботев е категоричен, че по отношение на летния туристически сезон ще надхвърлим параметрите от предходния, като за годината ръстът в сектора ще бъде 4-5%.
Най-голям е ръстът на туристите от Израел - с 80% или над 21 хил. души, от Китай - с 37% или 2155 души, Република Корея - с 32%, САЩ - с 21% или над 13 000 души, Япония - 18% и др. Ръст има при почти всички ключови пазари, както и огромна диверсификация на гостуващите у нас туристи, обобщи Ботев, като добави, че съотношението цена-качество у нас е достатъчно конкурентно. Запазва се и силният интерес на руски туристи към страната ни.
Той каза още, че се правят анализи как да се осигури достъп у нас на туристи от бързоразвиващите се пазари. Като пример в тази посока Ботев изтъкна, че вече има директна авиолиния Истанбул - Варна. Разкриват се и директни линии с Хърватска, Сърбия, Прибалтика. Ще работим и с региони в Русия и в Китай, ще интензифицираме дейността и на българските консулски служби. Откриваме такава служба в Екатеринбург, Русия, посочи още Ботев.
Зам.-министърът изтъкна, че според Световната организация на туризма (СОТ) към ООН, България е заела много сериозно място на картата на туризма, най-вече заради това, което държавата прави в този сектор. СОТ е готова да разработи мастер плана, предложен от България. Тяхната структура от 2 юни е дала пълен достъп на УНСС към своята електронна библиотека, която е най-богатата в областта на туризма. Ще бъдат определени квоти за обучение и за администрацията ни, и за студенти.
Според Ботев туризмът е един от секторите на икономиката, който генерира най-много приходи в бюджета, затова активно се работи за подобряването му. Предвижда се с цел по-бързо и лесно отпускане на визи да се увеличи броят на консулските служби. Работи се и по премахване на административната тежест в сектора. С промените в Закона за туризма, които внесохме, премахваме 16 процедури, а може в пленарна зала да се стигне и до повече, обясни Ботев.
Той допълни, че има 16 контролни органа в бранша, които правят тромави проверките. Обмисля се възможността за обединение на тези органи със закон в една браншова камара, както е при строителството. Ботев посочи, че ще бъде променено и логото на сектора. Страната ни освен море, има и голям потенциал в планинския туризъм - той може да се развие с 80% повече. Имаме и едни от най-богатите минерални води - на ден извират по 423 млн. литра, което дава големи възможности за развитие на СПА туризма. Имаме и над 43 хил. артефакти, само Италия и Гърция имат повече, обясни Ботев и допълни, че трябва да се намери най-правилната реклама за всички тези ресурси. Новото лого трябва да реши този проблем и да даде по-ясна визия на страната ни като туристическа дестинация. До юни сме дали срок на фирмата изпълнител на старото лого да измисли нова версия. Държавата няма повторно да дава пари за тази услуга - фирмата е получила достатъчно много, но очевидно продуктът не отговаря на нуждите и сега за нейна сметка трябва да разработи други варианти. ДУМА припомня, че изготвянето на логото бе възложено на фирмата от правителството на ГЕРБ, като й бяха платени 1,4 млн. лв. Оказа се обаче, че то не е подходящо, тъй като е компилация от лого на няколко държави.
В Стратегията за туризма Ботев очерта няколко акцента. Първият е ориентация към азиатските туристи. Той посочи, че в глобален мащаб пазарът се измества на Изток, към Азия - за миналата година 98 млн. китайци са пътували с цел туризъм, а 7 млн. от тях са посетили Европа. Това налага всички туристически страни да нагодят индустриите си в този сектор към тях. Ще предложим на китайските туристи регионални маршрути - за нас това трябва да е в сътрудничество с Румъния, Сърбия и Македония, поясни зам.-министърът. Въпросът е как това да стане, спазвайки шенгенските разпоредби. Очевидно формулата е тези туристи да пристигнат първо в страна член на шенгенското пространство и тогава - в останалите.
Вторият акцент е свързан с вдигане на възрастовата граница на туристите и това налага да се мисли за пакети не само за 55 г. плюс, но вече и за над 65 г.
Третият акцент е диверсификацията, тоест туристическите предложения да съчетават различни туристически атракции. В момента се търсят минимум три продукта, които да насищат престоя на туриста, но не в стационарния, а в по-динамичния туризъм. Това ще привлече и повече туристи, а ще станем и по-конкурентни.
 

500 000 агнета продадени за празниците

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 87

800 000 българи тръгват за сезонна работа в чужбина

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 87

Правят електронна партида за всеки имот

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 87

Уникредит подменя картите на 1 милион клиенти в България

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 87

Москва започна офанзива в Харковска област

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 87

Силяновска се закле като президент на "Македония"

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 87

Захарова изгледала "погребението" на Европа

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 87

Русия откри запаси от нефт и газ в Антарктида

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 87

Тихи фанфари

автор:Аида Паникян

visibility 161

/ брой: 87

Тъжна равносметка

автор:Велизар Енчев

visibility 151

/ брой: 87

Големият скок на Китай

visibility 164

/ брой: 87

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ