14 Юли 2025понеделник15:22 ч.

Бунтът на студентите

Неолибералните власти искат духовността да плати за кризата, предизвикана от тях

/ брой: 5

автор:Велиана Христова

visibility 2114

Изминалата 2010 г. ще се запомни като година на студентските протести - от Европа до Латинска Америка. Мощни протести на ученици, учители, студенти и преподаватели разтърсиха съседна Гърция, взривиха Италия, Франция и Англия, стигнаха до Аржентина и Боливия. Навсякъде, където правителствата се поддадоха на натиска на крайния неолиберализъм, университетите излязоха на улицата. Невиждан от години студентски протест с над 50 000 участници се развихри в Лондон - срещу рязкото вдигане на таксите във вузовете на Великобритания. Стигна се до бой с полицията и превземане на централата на управляващите консерватори.
В Гърция от пролетта на 2010 г. и през цялата есен учителите протестираха срещу намаляването на бюджета за образование. През октомври учениците започнаха оранизирано превземане на училищата. В знак на солидарност се включиха студентите и преподавателите, окупирани бяха почти всички факултети. Учителите в Гърция сега получават месечно 950 евро и настояват заплатата им да бъде вдигната до 1400 евро.
Най-мощни, продължили до Коледните празници, бяха протестите на студентите в Италия. В Рим хиляди учащи излязоха по улиците да демонстрират срещу политиката и рефорите на Берлускони в областта на образованието. Стигна се до остри сблъсъци с полицията в няколко града. Поводът за протестите е законопроект за реформата в образованието, който след приемането в Сената трябва да бъде утвърден от президента. Студентите се вдигнаха срещу поскъпването на висшето образование и нарастващата безработица в страната.
Студентски протест, съпроводен от сблъсъци с полицията, имаше и в Аржентина. Там студентите се обявиха против новия закон за образованието, който предвижда да отпадне държавното субсидиране за част от вузовете в страната. След Европа, и Южна Америка е обхваната от обществено напрежение, генерирано от ударите по образованието, в които се изражда световната финансова криза. В гр. Кордоба при сблъсък с полицията десетки студенти и служители на реда бяха ранени, мнозина - арестувани. Замислените коренни образователни реформи генерираха силно обществено напрежение и в Боливия. Президентът Ево Моралес обнародва новия закон за образователната система, който решавал въпроса за качеството на образованието и независимостта му. Законът премахва водещата роля на католицизма в страната и я превръща в "мултикултурна държава". Това предизвика протестите на католическата църква и учителските профсъюзи. Моралес заяви, че законът "деколонизира" образованието. При това обаче назначаването на директори на училища и преподаватели, включително в католическите учебни заведения, се поема от държавата. И църквата, и профсъюзите в Боливия се вдигнаха срещу тази реформа, виждайки в нея пълна ликвидация на автономията в образователната сфера. Боливийските власти ликвидират и частните институти, подготвящи учителски кадри. Според анализаторите целта е в образованието да се назначават само педагози, верни на правителствената идеология. Реформите в боливийската образователна система са в сила от 1 януари 2011 г.
През октомври 2010 г. и в Украйна студентите започнаха протести. Повече от 20 000 младежи излязоха на улицата. Причината - решението на правителството да въведе редица нови такси: за използване на библиотеките, за лекарски услуги, спорт, интернет и пр., а също - да се увеличи наемът за общежитията и да се намали броят на учащите се безплатно (в противоречие с украинската конституция, която предвижда безплатно следване в държавните университети). Гневът на студентите застави президента Янукович да обяви, че решението на правителството ще бъде отменено. Но студентите не вярват на обещания и продължават протестите.

По материали от чуждестранните медии 

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ