13 Юли 2025неделя05:29 ч.

Познаваме ли ги?

Бялката - малкият нощен убиец

/ брой: 52

автор:Милчо Андреев

visibility 15811

Бялката е добре познат в България дребен хищник, който особено през последните години нанася значителни щети на птичето поголовие в селските дворове.Тя се среща повсеместно в Европа и Азия, главно в горите и полята в равнините край населените места. Много често се заселва в запустелите дворове, къщи и стопански постройки, особено в предпланинските райони. Названието си носи от бялото петно на гърдите и гърлото, на дължина тялото и достига 60-75 см, а опашката - 20-25 см. Теглото рядко надхвърля 1,8 кг. Половият диморфизъм не е добре изразен. Окраската й е тъмнокафява до черно-кафява с естествен блясък. Бялото петно на гърлото е раздвоено към предните крака. Цветът му е бял, по изключение може да има сивкавозлатист оттенък. Бялката може да се сбърка със златката и по-рядко с черния пор. Ходилата й са голи.
Леговището си прави в скалите, в таванските помещения на изоставени постройки. Храни се с мишки, плъхове, зайчета, с птици и техните малки и яйца. Напада и домашни птици. Тя е свирепо животно и унищожава повече птици, отколкото може да изяде. По-често, отколкото при златката, в храната й участват и различни плодове - шипки, къпини, глог, дрян и др. Запасите й навсякъде в страната ни са високи. Естествените неприятели на бялката са чакалът, лисицата, дивата котка, скитащите кучета и бухалът.
Бялката сватбува през лятото - юли-август. Бременността й продължава около 250 дни. В началото на май ражда 2-6 малки. Около 30 дни те са слепи. До есента израстват и заживяват самостоятелен живот.
Следите и приличат на следите на златката. Пръстите се отпечатват ясно, защото стъпалото е голо. Стъпката е овална, с размери до 5 см. Дирята е както на златката. Групировката на стъпките е в зависимост от хода на бялката - спокоен ход или бърз бяг.
Кожата на бялката е ценна. Трофейна стойност имат кожата и черепът. Разрешена е целогодишно за лов у нас. Запасите й са високи и подлежат на регулиране, особено в районите с дребен дивеч - зайци, фазани, яребици и кеклици. В някои местообитания по начина си на хранене бялката може да е повече полезна, отколкото вредна. Това са районите, в които плячка са й основно гризачите.

Начин на ловуване

Основен начин за лов на бялката е с куче да се открие дупката, скривалището и то да я изкара до най-близкото дърво и тогава тя става лесна мишена. Другият резултатен метод е ловът от чакало до стървище, особено през зимата.В миналото бялката е ловена с капани, но сега това е забранено. На бялка се стреля с обикновено ловно гладкоцевно оръжие. Най-често това е наддевка 12 калибър.Решаващ е първият изстрел, така че полуавтоматите не дават голямо предимство. При лов от чакало е по-добре да се ползва карабина .22 калибър за изстрел в главата, защото така се запазва кожата. Патроните за ловни двуцевки са най-често четворки. Причислена е към вредните животни.

Ако щете, вярвайте...

Ако сънувате бялка- за мъж - ще се запознаете с кокетно момиче, за жена - ще ви подарят много скъпа вещ; ако я преследвате - ще се разочаровате от мъж; ако я държите в ръка - вие сте остроумен и това се харесва на приятелите ви.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ