13 Май 2024понеделник23:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Чака ни жестоко безводие, ако спешно не вземем мерки

На България са й необходими 5-6 големи, 8-9 средни и двадесетина по-малки язовира за цялостно решаване на проблема

/ брой: 195

автор:Йордан Съев

visibility 2753

След въздуха водата е най-необходима за поддържането на живота. В България тази животворна течност хем я има, хем я няма. Всеки пороен дъжд нанася големи щети, като понякога взима и човешки жертви. Язовири преливат и пороят отнася къщи, поради което хората с години живеят във фургони и палатки. Достатъчно е обаче два месеца да няма валежи, и десетки селища остават без вода. А безводието е голям бич за населението в тях. Само който не го е преживял, не знае какво нещастие е, когато от чешмите не потича живителната струя. Хората не могат да се измият, да се изкъпят, да изперат дрехите си, купуват си бутилирана вода за пиене и готвене. А особено новородените трябва да се къпят всеки ден. Само този ужас възпира някои хора да създават деца и затова населението се топи като сняг пролетно време. Да не говорим, че сред хората от безводните райони често пъти плъзват инфекции и болести.
А прогнозите са, че водните ресурси в целия свят, включително и в България, прогресивно ще намаляват през близките следващи години. При това потреблението на вода за промишлени нужди непрекъснато се увеличава. Безводието се отразява пагубно и върху селското стопанство - добивите от полевъдство и животновъдство намаляват, което води до недостиг на храни за хората.

Какво може да се направи

за решаването на проблема? Необходимо е да се вложат значителни финансови, материални и кадрови ресурси за стабилизирането и развитието на водното стопанство. Трябва да се приложат драконовски мерки срещу замърсителите на реките, езерата и изкуствените водоеми, като дори се стигне до криминализирането на такива действия, защото това е престъпление спрямо човечеството.
Сред важните мерки е съществуващите язовири да бъдат под постоянен контрол от страна на висококвалифицирани специалисти, които да контролират и управляват водните ресурси. Когато се топят снеговете и валят дъждове, в тях трябва да се събира буквално всяка капка вода. За да не се изпуска безвъзвратно, когато капацитетът им се изпълни, към тях трябва да се изградят буферни водоеми, които да приемат преливните води. Поддържането на речните корита да бъде безупречно съгласно нормите за хидротехническо и екологическо състояние. Водопроводната мрежа трябва да бъде в идеално състояние, така че течовете да се сведат до пределен минимум. Рязко да се намалят водоемките производства. Тези, които остават, да плащат многократно по-високи от досегашните цени за потреблението на вода. Това ще ги стимулира да създадат свои водоизточници, главно от подпочвени води. Дейността на такива предприятия да се разрешава само ако имат собствени пречиствателни станции за отпадъчните води.
На България спешно са й необходими 5-6 големи, 8-9 средни и двадесетина по-малки язовири. Чрез тях ще се осигурят

необходимите водни резерви

които да обезпечат снабдяването и през по-продължителни засушавания. Нужно е бързо възстановяване на напоителните системи, за да не се използва питейна вода за напояване. И на първо място на тези, които ползват вода от Дунав и Марица, но също така и от Янтра, Тунджа, Огоста. Защото сега най-мощната в миналото - Беленската, и много други, са само спомен.
В отдавнашни времена при сушави години хората са разчитали на Господ и са правели молебени за дъжд. Сега се разчита на научно-техническите постижения. И най-успешно се справят с проблема държавите от най-безводните райони, един от които е Арабският полуостров. С колосалните финансови средства, които получават от добива и продажбата на петрол, те са изградили мощни пречиствателни съоръжения за обезсоляване на морската вода. Благодарение на нея са превърнали пустините в обетовани кътчета с буйна тропическа растителност. И ние имаме море, но е много по-солено. А освен това съоръженията за пречистване струват много по-скъпо, отколкото ако се приложат посочените по-горе горе мероприятия за запазването на нашето водно сладководно богатство.
 

500 000 агнета продадени за празниците

автор:Дума

visibility 425

/ брой: 87

800 000 българи тръгват за сезонна работа в чужбина

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 87

Правят електронна партида за всеки имот

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 87

Уникредит подменя картите на 1 милион клиенти в България

автор:Дума

visibility 429

/ брой: 87

Москва започна офанзива в Харковска област

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 87

Силяновска се закле като президент на "Македония"

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 87

Захарова изгледала "погребението" на Европа

автор:Дума

visibility 456

/ брой: 87

Русия откри запаси от нефт и газ в Антарктида

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 87

Тихи фанфари

автор:Аида Паникян

visibility 457

/ брой: 87

Тъжна равносметка

автор:Велизар Енчев

visibility 463

/ брой: 87

Големият скок на Китай

visibility 507

/ брой: 87

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ