25 Юли 2025петък02:08 ч.

Част от сондажите за проучванията на терена за новите ядрени реактори са приключили

/ брой: 101

автор:Дума

visibility 6691

Сондажите за геоложките проучвания на терена от площадката за новите реактори на АЕЦ "Козлодуй", където ще е неядрената част от проекта, вече са приключили, а от вторник са започнали и тези на площта, предвидена за ядрения остров. Това съобщи Георги Кичуков, член на управата на "Главболгарстрой" (ГБС), по време на международната ядрена конференция, организирана от Българския атомен форум, предаде "Медиапул".
Дружеството изпълнява част от проектирането на ядрения строеж. Това му беше превъзложено от консорциума между американската компания "Уестингхаус", по чиято технология AP-1000 ще са новите мощности, и корейската "Хюндай", която ще е главен изпълнител на проекта.
Извършени са 40 сондажа на мястото, където ще се строи конвенционалната част от блоковете Седем и Осем. 30% от взетите проби са предадени в лаборатории за изследвания. На терена, където ще са разположени самите реакторни отделения, сега се правят по-дълбоки сондажи. Това геоложко проучване е необходимо за покриване на критериите за безопасност.
Освен с него, "Главболгарстрой" е ангажиран със строежа на цялата временна инфраструктура, необходима за реализацията на проекта - халета, където ще се извършват дейности по монтажа на оборудването за реакторите и други работи. Ще се построят 28 триетажни работнически общежития, където ще са настанени работниците - около 9-10 хиляди в различните периоди на изграждане на блоковете. Отделно ще има девет шестетажни жилищни сгради за настаняване на персонала на новите мощности. Ще има столова, фитнес, магазини - цяло селище.

250 000 работници не стигат в икономиката

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 135

Оттеглиха решението за държавните магазини

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 135

Такситата с двойно обозначени цени от 31 октомври

автор:Дума

visibility 461

/ брой: 135

Бизнесът иска повече търговски служби в Китай и Германия

автор:Дума

visibility 470

/ брой: 135

Балканите горят от жега и нехайство

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 135

Захарова цитира Библията срещу отменен концерт

автор:Дума

visibility 501

/ брой: 135

Кишинев иска в ЕС заедно с Киев

автор:Дума

visibility 486

/ брой: 135

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 459

/ брой: 135

За пожарите и доброволците

visibility 467

/ брой: 135

Вредният Зеленски

автор:Юри Михалков

visibility 520

/ брой: 135

Вътре сме! Или за детайлите в сянка

автор:Гарабед Минасян

visibility 502

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ