15 Юли 2025вторник14:03 ч.

Частните съдебни изпълнители с 1 млрд. лв. приходи

Рекорден брой са и делата им за просрочени задължения през тази година - над 200 000

/ брой: 277

автор:Дума

visibility 145

Тази година се очаква частните съдебни изпълнители да съберат около 1 млрд. лв., а водените от тях дела да надхвърлят 200 000, което е рекорд за системата, съобщи Георги Дичев - председател на Контролния съвет на Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ), цитиран от БТА. За изтеклите шест години, откакто работи частното съдебно изпълнение, са събрани 2,3 млрд. лв., уточни Дичев.
Според експерта обаче над 500 000 са висящите съдебни изпълнителни дела у нас, като по данни на браншовата организация изпълнителните дела ежегодно нарастват с около 20 процента, а заради кризата е регистрирано чувствително нарастване на трудносъбираемите дела. Във влошената икономическа среда и гражданите, и фирмите имат по-малко доходи и имущество и по-мъчително си погасяват задълженията, констатират от Камарата на частните съдебни изпълнители.
При старта на частното съдебно изпълнение през 2006 г. е имало 37 000 дела, през 2009 г. те са достигнали 110 000, през миналата година са били 180 000, а само през първото полугодие на 2012 г. те са 106 000, коментира Георги Дичев. Въпреки големия брой дела реално обаче има намаление на ефективността, обясни Дичев. По думите му сроковете за приключването им растат, а принос за забавянето им освен обективните причини имат и някои нормативни разпоредби.
Преди близо две години с промяна в Гражданския процесуален кодекс е въведено изискване кредиторите по делата да заплащат всяка информация за длъжника, изисквана от съдебния изпълнител от държавни и общински органи. Практиката показва, че изтичат 1-2 месеца, докато съдебният изпълнител се снабди с необходимите документи за недвижим имот на длъжника, минавайки през задължителните служби.
През този период длъжникът има достатъчно време и обикновено си прехвърля имота на близки, роднини или доверени лица. Напоследък това е доста често срещана практика, посочи Дичев.
Въвеждането на еднократна такса за недвижимите имоти би пресякло възможността длъжниците да ги прехвърлят под носа на своите кредитори, смятат съдебните изпълнители. Те предлагат да се въведе механизъм за еднократна държавна такса - кредиторите да плащат на бюджета, който от своя страна да разпределя сумата между органите, предоставящи различни справки.
От Контролния съвет на Камарата на частните съдебни изпълнители се надяват и на по-бързо въвеждане на електронното правителство. Това би довело до по-голяма бързина, ефективност и снижаване на разходите. Още по-безнадеждна е ситуацията с налаганите запори на моторни превозни средства, където противоречие между ГПК и Законът за движение по пътищата блокира прилагането на мярката, посочи експертът. По данни на браншовата организация са запорирани неколкостотин хиляди МПС.

Ядем най-скъпите в ЕС ориз и брашно

автор:Дума

visibility 253

/ брой: 128

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 254

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 239

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 238

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 251

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 287

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ