11 Юни 2024вторник11:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Четири пъти са се увеличили трансплантациите

Около 2000 души на диализа не знаят, че може да им бъде присаден бъбрек

/ брой: 146

автор:Аида Паникян

visibility 604

От 19 през 2012 г. трасплантациите у нас са се увеличили на 79 през 2014 г., сочат данни на Изпълнителната агенция по трансплантация. От началото на годината на 36 души е присаден орган - сърце, бъбрек, черен дроб, донорите в мозъчна смърт са 8, докато за цялата 2012 г. бяха двама. В момента 994 души са записани в листата на чакащите за трансплантация, а само 914 от тях чакат за бъбрек.
Около 3500 българи са на хемодиализа, но на близо 200 от тях не може да бъде направена трансплантация, тъй като твърде дълго апарати са пречиствали кръвта им и вече имат увреждания, обясни проф. Емил Паскалев, началник на Клиниката по нефрология към Александровска болница, по време на среща на лекарите координатори по донорство в Бяла. По-голямата част от тези хора не са информирани за възможността да им бъде присаден бъбрек, а някои се боят от операцията, обясни нефрологът.
Недоверието в здравната система и недостатъчната информация са сред причините за малкия брой донори в мозъчна смърт, смятат лекарите. Става въпрос не само за доверие към трансплантолози или координатори, а изобщо към лекари и медици, подчерта проф. Вилиан Платиканов от УМБАЛ "Св. Марина". По думите му напоследък все повече хора имат доверие в лекарите и даже има случи, при които близките на починал пациент сами питат дали той може да стане донор.
Лекарите бяха категорични, че няма отказ за донорство от близки на пациенти в мозъчна смърт, ако на тях им се обяснява какво точно се прави за спасяването на живота на техния близък, но когато мозъкът му вече не се снабдява с кръв, дори сърце, бял дроб, бъбреци да работят, този пациент всъщност е мъртъв. За 10 години например в Хърватия вече почти няма хора на хемодиализа - щом на пациент бъде установена бъбречна недостатъчност, веднага е включван в листата за трансплантация, а операцията се прави много скоро. Това обясни проф. Желко Жупан, който бе гост на форума в Бяла. По думите му годишно в Хърватия се правят поне 400 трансплантации. На въпрос на ДУМА как е уредено законодателството за донорство и трансплантации и каква е организацията, проф. Жупан отговори, че всичко е като в България. Въпреки това не стана ясно защо у нас донорите в мозъчна смърт и трансплантациите са толкова малко.
Съвременните методи на установяване на мозъчна смърт са надеждни и точни и отговарят на световните стандарти, поради което лекарите не може да сбъркат, увери неврологът проф. д-р Параскева Стаменова. По думите й възможно е двама пациенти да са в мозъчна смърт, но органите на единия да са годни за трансплантиране, а на другия - не, тъй като са увредени. В случаи като втория е по-добре да бъдат спрени апаратите, които поддържат живи сърцето, белия и черния дроб, бъбреците, тъй като те няма да бъдат трансплантирани, а мозъчната смърт е необратим процес, обясняват медици. Някои от тях предлагат промяна в законодателството - да бъде записано изрично, че в такива случаи и при изричен отказ на близките да дарят органите на пациента в мозъчна смърт, апаратите биват спирани. Да се увеличи броят на болниците, които отговарят на изискванията за донорска база, е една от стъпките на ИАТ.
 

ЦИК обявява новите депутати в неделя

автор:Дума

visibility 40

/ брой: 108

Пети блок на "Козлодуй" започна работа с новото гориво

автор:Дума

visibility 62

/ брой: 108

Брюксел може да разследва сделката с Йетел

автор:Дума

visibility 67

/ брой: 108

1500 евро е глобата в Гърция за пушене в кола с дете

автор:Дума

visibility 73

/ брой: 108

Земеделската земя - 54,5% от общата площ на страната

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 108

Макрон разпусна френския парламент

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 108

Португалските социалисти с победа на евровота

автор:Дума

visibility 75

/ брой: 108

Фон дер Лайен вярва, че пак ще оглави ЕК

автор:Дума

visibility 73

/ брой: 108

Накратко

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 108

По-грамотни?

автор:Деси Велева

visibility 37

/ брой: 108

Звучен шамар

автор:Таня Глухчева

visibility 61

/ брой: 108

Вече наблюдаваме криза на представителността

visibility 62

/ брой: 108

Какъв кредит отпускат за жилище от 150 до 200 000 евро

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 108

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ