25 Август 2025понеделник15:14 ч.

Д-р Симидчиев: Трябва да се научим да живеем, спазвайки нови правила

автор:Дума

visibility 499

Не е проблемът в мерките, а в тяхното спазване. Истинското предизвикателство е индивидуалната отговорност на хората". Това каза пред БНР пулмологът д-р Александър Симидчиев и добави, че Covid-19 промени реалността и трябва да приемем тази нова реалност и да живеем пълноценно в нея, спазвайки елементарни правила.

Според него трябва да се структурират по-сериозни и по-малко сериозни мерки. Като се прецени кои са най-рисковите ситуации. Той ги обясни като черити вида – контакт едно към едно, контакт едно към десет, контакт едно към сто и контакт едно към хиляда. Последната ситуация е при футболните срещи, например, когато един човек може да се срещне с 1000 души.

Пулмологът коментира необходимостта от прецизиране на противоепидемичните мерки на базата на риска и според рисковия профил на всяка дейност да се налагат мерки, ако е необходимо.

Д-р Симидчиев беше категоричен, че не би разрешил мачовете, ако зависеше от него, в този момент, когато броят на новозаразените е два пъти повече от излекуваните. Това е инфекция, която все още се разпространява сред общността, но това не означава, че трябва да се спре икономическата активност.

В предаването "12+3" той коментира, че не е налице паника във връзка с Covid-19, защото вече хората са много информирани за коронавируса, а и здравните заведения вече са много по-добре подготвени, отколкото в началото на епидемията.

Ако заразеният човек има рисков профил, много вероятно е той-да се усложни и затова е по-добре той да е приет в болница преди да се усложни, за да бъде лекуван със средствата, с които разполагат лечебните заведения, обясни още д-р Симидчиев.

По думите на пулмолога медикаментът, който се обявява като българско лекарство срещу Covid-19, се е появил като възможност след изследване върху клетъчни култури, при което той е бил използван в 50 пъти по-висока от терапевтичната концентрация. Тогава той проявява противовирусен ефект. При нормалната си концентрация той проявява ефект основно срещу краста, но при обичайна концентрация няма никакви доказателства, че той би могъл да въздейства върху вируса, допълни медикът.

СБ препоръчва да вдигнем имотния данък

автор:Дума

visibility 100

/ брой: 157

Увеличават се инвалидните пенсии

автор:Аида Ованес

visibility 101

/ брой: 157

Лекари искат да се повиши потребителската такса

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 157

Инспектори хванаха 2300 души на работа без договор

автор:Дума

visibility 102

/ брой: 157

Българската двуеврова монета ще е като сегашната от 2 лева

автор:Дума

visibility 114

/ брой: 157

Цените на плодовете се вдигат на едро

автор:Дума

visibility 98

/ брой: 157

Шоколадът ще става още по-скъп

автор:Дума

visibility 102

/ брой: 157

Нидерландия изпадна в политическа криза

автор:Дума

visibility 97

/ брой: 157

По-малко български туристи в Турция

автор:Дума

visibility 97

/ брой: 157

Буря взе жертви в Румъния

автор:Дума

visibility 98

/ брой: 157

Накратко

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 157

Позиция на коалиция "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА"

автор:Дума

visibility 100

/ брой: 157

Рани в съвестта ни

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 157

Живата съвест на днешния ден

автор:Евгений Белий

visibility 108

/ брой: 157

Как тибетската култура остава непокътната в модерния свят

автор:Дума

visibility 104

/ брой: 157

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ