14 Юли 2025понеделник20:09 ч.

Да отричаш на инат

/ брой: 163

автор:Валентин Георгиев

visibility 485

Политическата омраза и меракът да омаскариш опонента на всяка цена у нас не признават професионални аргументи и не търсят експертна дискусия. Камо ли пък да се "впечатляват" от някакъв си социален ефект и мярка за справедливост. Те просто триумфират в собствен сос като последна инстанция на истината, глухи и неми към всичко различно. Така се получи и вчера с поредната идея на БСП за нов закон за ипотечното кредитиране. Форумите "кипнаха" от злъч и нападки против Румен Гечев, който обясни в детайли какви са намеренията на левицата с уточнението, че все още са в процес на обсъждане и договяране с банките.
Накратко, БСП предлага, когато хората по една или друга причина изпаднат в невъзможност да изплащат жилището си, да отпадне и задължението им да погасяват занапред и кредита си, при положение че вече са загубили дома си. Няма спор, че заради дълбоката криза и растящата безработицата, в която е изпаднала държавата, този феномен набира темпове и вече е част от ежедневието ни. А банковата практика е такава, че след 3-месечно неплащане на вноските, трезорите имат юридическо основание да изпращат съдебен изпълнител. Така хората не само губят жилището си, но продължават да плащат и кредита си. Именно това двойно наказание за длъжника БСП определя за крайно несправедливо и смята да го промени. Ако бъдат приети, промените ще важат за новите заеми, но не и за хората, които сега изпитват затруднения. 
"Колкото дни протестираме - толкова години ще лежите в затвора!", "Аре, стига се занимавахте с неприсъща дейност... Оставка и да ви няма", "Всички обещания на БСП са въдички за шарани. Най-много да се хване собственият й електорат"... Избирам само няколко от "най-компетентните" коментари по повод въпросната идея, в които без грам мисъл и дори съмнение за това доколко мярката е полезна или рискована, нахъсани политикани се опитват да оригиналничат и да отричат всичко на инат. Интересно как биха се почувствали, ако те или техни близки изпаднат в подобна незавидна ситуация? Защото в днешно време никой не е застрахован срещу обедняване или да се чувства богопомазан за цял живот.
От други пък струи още по-смешен плач - загрижили се за банките и тяхното здраве. Нека бъдат спокойни - балансът на интересите се търси и ще бъде отчетен, защото банковото лоби няма току-тъй да предаде собствения си келепир в полза на слабия. Нищо, че това, което се предлага да се прави в банковата система, отдавна е факт навсякъде в цивилизования свят. Само тук длъжниците остават без жилище и с огромен заем, който дори наследниците им не могат да изплатят. Банката не търпи никакви загуби, макар че е страна по договора. Всички загуби са на гърба на българина. По-важно обаче е да се оплюят Румен Гечев и БСП, за да се задоволи нагонът на омразата. И така - до следващата мярка или идея, без значение какви са. Защото и днес важни са властта и столът, както и възкръсналият девиз "Стани да седна".

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ