19 Юли 2025събота22:19 ч.

Снимка МФТМ "Театроскоп"

Да събереш спектакъл в кутия

12 продукции от цяла Европа идват за фестивала "Театроскоп"

/ брой: 109

автор:Дума

visibility 3040

Дванадесет спектакъла с продължителност от 3 до 12 минути, 7 фестивални дни (14-20 юни) и публика от 5 до 105 години - така изглежда в числа Международният фестивал на театралната миниатюра "Театроскоп". Третото издание събира куклени артисти от Бразилия, Чехия, Португалия и България, а удоволствието от изкуството им ще споделят зрителите в пет града. Събитието с организатор "Art Land" започва във Враца (14 юни, Драматично-куклен театър). Столичани ще се потопят в света на "Театроскоп" на три локации - Grand Hotel Sofia (15 юни), "Музейко" (16 юни) и ОКИ "Красно село" (17 юни). Следват Бургас (18 юни, Експозиционен център "Флора"), Стара Загора (19 юни, Къщата на архитекта) и Пловдив (20 юни, Държавен куклен театър).  
"Много сме щастливи, че за трета поредна година случваме магията на "Театроскоп" за българската публика. Превърнали сме се в нещо като работилница за усмивки. Хората си припомнят, че красотата е в дребните детайли, които често подминават, заети да препускат в делника си", казва създателката на "Театроскоп" Мария Банова. "В основата на спектаклите е техниката Cajа Lambe, Lambe, която е позната повече в Латинска Америка и в Китай. Това е импресия, театрална ситуация или история, представена в малка сценична кутия, с малки кукли и предмети, съпроводени от музика, осветление и други сценични ефекти. Всяко представление е за един зрител. Създаването му по нищо не отстъпва на усилията за една продукция за стандартна сцена", добавя режисьорката на обичани спектакли като "Малкият принц", който от години посвещава децата в магията на ръчно изработените кукли с творческите си ателиета.
Проектът се реализира с подкрепата на Министерството на културата по Програма "Фестивали".

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6385

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6060

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7309

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6763

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6445

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6526

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6328

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6514

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6727

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7153

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6711

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ