Далеч от Москва
Руснаците вече не искат да живеят в столицата
/ брой: 242
Татяна Владикина
Неотдавна социолозите помолиха руснаците да отговорят на трудния въпрос: къде все пак е по-добре да се живее - в Москва или в провинцията?
Оказва се, че Москва продължава да привлича с възможността добре да се припечели и да се учи. Но животът в провинцията е по-сигурен и по-спокоен. Къде мечтаят да живеят днес нашите съотечественици? Смятат ли те, че столицата живее за сметка на регионите? Отговорите на тези въпроси предоставиха социолозите от Общоруския център за изучаване на общественото мнение.
И така, руснаците, както и преди, искат децата им да са жители на големите градове, преди всичко на провинциалните (19 процента) и малко по-рядко - на Москва и Санкт Петербург (съответно 16 и 10 процента). Социолозите отбелязват, че животът в малкия град, чиято популярност през последните години растеше, е намалил своята привлекателност. Същото засяга и селото. Животът в чужбина обаче, обратното, е станал по-желан.
По-привлекателен за руснаците се оказва градът именно от такъв мащаб, в който живеят. Така например животът в столицата се харесва преди всичко от самите московчани (88%), в Петербург - от петербуржците (90%), а в средните и малките градове - от жителите там. Любопитно е, че колкото е по-високо образователното ниво на съгражданите ни, толкова по-често те пропагандират живота в Москва или Санкт Петербург. Интересно е, че живота в малките градове и села предпочитат онези, които не ползват интернет.
Според руснаците Москва продължава да е градът, в който има повече възможности за добра работа и за осигуряване на достойно жизнено равнище, за получаване на добро образование. Според тях в столицата е по-лесно да се стане влиятелен човек и има повече възможности за интересно прекарване на свободното време. В същото време съотечествениците ни са убедени, че в другите градове животът е по-сигурен, а екологичното положение е много по-благоприятно. Освен това жилищният проблем е много по-малък, отколкото в столицата.
Руснаците традиционно смятат, че мястото, където живеят, по никакъв начин не влияе на създаването на семейство и възпитанието на децата. Освен това за повечето от тях възможността да живеят свободно е еднаква както в столицата, така и извън пределите й. Все пак социолозите отбелязват, че все повече от руснаците смятат, че тя е по-голяма именно в другите градове, а не в столицата.
Спорен остава въпросът къде има повече шансове за правене на бизнес: 32 процента дават приоритет на столицата, а 31 на сто не виждат разлика между Москва и който и да е друг град. Въпреки това все повече руснаци смятат, че най-добре е бизнес да се прави извън столицата.
Както и преди, повечето руснаци смятат, че столицата до голяма степен живее за сметка на регионите (80 процента). Като правило тази теза се оспорва от самите московчани (40 процента).
- Добре е там, където са любимата ти работа и хората, с които ти е приятно да общуваш, коментира режисьорът Дмитрий Астрахан. Знае се, че не мястото определя щастието на човека. Лично на мен ми харесва и в Москва, и в провинцията. Дълго време съм работил в провинцията, познавам провинциалния живот и много го харесвам. Много мразя да си губя времето за преодоляване на препятствия - пътища и други трудности. Ядосвам се, че харча скъпоценно време не за работа, задръстванията ме измъчват. Бих ви отговорил така - най-добре е да се живее в провинцията, но заплатата да се получава като в Москва.