20 Февруари 2026петък14:14 ч.

Даряваме с 19% повече по време на пандемия

/ брой: 206

автор:Дума

visibility 817

Рекорден ръст от 19% на дарените от фирми, фондации и физически лица средства през пандемичната 2020 г. отчита Българският дарителски форум (БДФ). За благотворителни каузи са постъпили 117 237 895 лв., което е с 18,3 млн. лв. повече спрямо 2019 г. Здравната, социалната и образователната сфера остават приоритетите на частните дарители в България през различната пандемична година. Дарителската активност бележи изключителен ръст, провокиран от глобалната пандемия и желанието на дарители у нас да преодолеят последствията й, показва анализът на организацията за обема и тенденциите в дарителството през 2020 г. 

За пръв път през последните 5 години фирмите изпреварват фондациите с дадените за благотворителност 58 011 004 лв, което е с 39% спрямо 2019 г. Бизнесът е дарявал най-много за здравни каузи, средствата за които са се увеличили с 43%. Основно са дарявали пари на институции и болници за закупуване на материали - специализирана апаратура, тестове, дезинфектанти, лични предпазни средства. 

Миналата година български и международни фондации са дарили 44 159 203 лв. предимно в социалната и образователната сфера. Индивидуалните дарители у нас пък са предоставили 14 639 489 лв. Както и в предишни години, хората даряват главно за социална подкрепа, като се отчита и ръст в помощ на здравеопазването. Ръст от 40% на 47% бележат даренията от физически лица чрез пари, вещи и труд. 

БДФ критикува правителството на Бойко Борисов, че на фона на невижданата вълна от обществена съпричастност не е предвидило мерки за облекчаване на негативните последици от кризата за гражданските организации. Имаше опити за законодателни промени, които ограничават финансирането на гражданския сектор и му вменяват допълнителни административни тежести, отбелязва форумът.

 

 

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 644

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 575

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 573

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 618

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ