18 Май 2024събота00:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Богомил Николов:

Държавата да търси дефектите в конкуренцията

Ако властта извива ръцете на бизнеса, това ще има само временен ефект, казва изпълнителният директор на "Активни потребители"

/ брой: 67

автор:Мая Йовановска

visibility 606

- Проверките на министри в магазините влияят ли и как на цените, господин Николов? И това ли е начинът да се въздейства върху тях?
- Възможно е едни такива проверки да окажат влияние върху цените и те да спаднат, но не е правилно. Защото ако държавата извива ръцете на бизнеса, това ще има само временен ефект и цените пак ще се върнат там, където са били. Или пък всичко ще бъде компенсирано от другаде. Правилното поведение е отваряне на пазара, на вноса, за да има достатъчно предлагане. Това обаче би могло да бъде само временна мярка. Например при наличието на определена ситуация, в която хората недоволстват и трябва да се направи нещо, което да има бърз ефект. Ето един такъв подход би имал бърз временен ефект. Преди няколко месеца земеделският министър се бе ангажирал да спре вноса на яйца от Полша в полза на нашите производители. И ето ни резултата - цените се повишиха. По-малко конкуренция, по-високи цени. При срещата си преди няколко дни с представителите на бранша той ги заплаши, че ще пусне вноса. Вносът изобщо не трябваше да се спира. Влязохме в ЕС, за да имаме голям пазар и повече конкуренция. Ние като потребители да имаме повече облаги, а пък производителите да продават на 500-милионен пазар и да имат по-голямо поле за действие.
- Трябваше ли изобщо министърът да се намесва?
- Голям противник съм на всякакъв вид протекционизъм. Протекционизмът винаги води до бедност. Това е доказано безброй пъти, изпитано на практика и описано във всички учебници по икономика. Протекционизмът никога не води до нещо добро. По-добре при наличието на някаква неконкурентоспособна индустрия да я нямаш, а да се захванеш с нещо печелившо, вместо да пазиш нещо неефективно. В случая с яйцата не става въпрос за това, защото тази индустрия е жизнеспособна. Проблемът е друг. Нашите производители нямат същите субсидии, каквито получават в другите европейски държави. Ето тук трябва да се търси проблемът. България и Румъния бяха приети в ЕС с договорки за по-ниски земеделски субсидии.
- Неправителствена огранизация започна събирането на подписи, за да има основание правителството ни да поиска по-бързо изравняване на субсидите.
- И румънците също събират подписи. Но това е работа на правителството. Негови представители трябва да отидат и да се срещнат с румънците, за да се уговорят и координират общи действия. Тази работа е необходимо да бъде свършена от онези, дето правят политиката. Двете държави трябва да действат заедно, иначе нямаме никакъв шанс да договорим каквото и да е. В противен случай ще си берем плодовете. Не трябва да забравяме и че в другите европейски държави ДДС-то върху храните е с по-ниска от нашата ставка. И така самите потребители са по-привилегировани от българските. По медиите се сравняваха цени и се говореше как било у нас, а как било в Брюксел, за едни и същи стоки. Не трябва да забравяме там какви заплати вземат, но тяхното ДДС е 7%, а нашето - 20%. Освен това и нашето унищожено земеделие, което 20 години не може да се възстанови, също е фактор.
- А може ли да говорим за спекула у нас, макар този термин да не съществува в нормативните документи?
- Думата спекула не трябва да съществува в законите. Тя е елемент от учебниците по история.
- А това изключва ли нейното съществуване?
- Тя може да съществува там, където има забрани. В нейния негативен смисъл, защото спекулата означава мислене. Пазарният играч съществува, за да си гони интереса. Но това, което трябва прави държавата, е не да търси спекула и да обвинява в спекула, а да открива дефектите в конкуренция, да търси къде са ограниченията пред конкуренцията. Пазарният закон е безмилостен и във всеки един момент, в който има пречки пред конкуренцията - картел или нещо друго, веднага цената тръгва нагоре. Когато конкуренцията се възстанови - цената тръгва надолу. Трябва да се брани конкуренцията на всички нива - производители, дистрибутори, търговци. При търговците на дребно трудно може да се говори за някакъв вид ограничение на конкуренцията, защото те са много, особено в големите градове. Това е въможно в някое село, където има само един магазин, който на практика има монополни характеристики. Но по веригата на доставките какво се случва? Аз не знам, но е възможно да има две или три големи групировки, които са овладели даден сектор и диктуват условията. Държавата трябва да наблюдава, да анализира чрез всичките си статистически инструменти, за да види дали в някой сектор не се е образувало по естествен начин господстващо положение. Иначе спекула съществува, когато има някакъв дефицит, някакви ограничения, забрани. А това, което видяхме сега с яйцата, е адекватно пазарно поведение. Вдигнаха цената, защото има дефицит на предлагане, защото е забранен вносът. Той обаче не забранен формално, защото ние нямаме право да забраняваме. Поставят се някакви административни бариери, защото иначе Брюксел ще ни подгони. Едно е да ти държат ТИР-а три дни на границата, друго е да го пуснат веднага. Това се прави с идеята да се пази родното. Но видяхме това какъв резултат донесе за потребителите.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ