20 Май 2024понеделник00:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 60

автор:Дума

visibility 482

Световен ден за защита на потребителите. За първи път е отбелязан на 15 март 1983 г. и оттогава става важна дата за потребителските организации в цял свят. Две години по-късно, на 9 април 1985 г., Общото събрание на ООН одобрява идеята той да стане Световен ден за защита на потребителите. В България се отбелязва от 1991 г. Датата е определена и в памет на американския президент Джон Ф. Кенеди, който на 15 март 1963 г. обявява пред Сената идеята за Закон за защита на потребителите. Кенеди посочва "четирите основни права на потребителя": правото на безопасност; правото на информация; правото на избор; правото да бъдеш чут. Впоследствие са добавени още четири: правото да бъдат задоволени основните потребности; правото на обезщетение; правото на образование; правото на здравословна околна среда. Тези осем права са залегнали в Правилата за защита на потребителите, приети от ООН.

Международен ден срещу полицейската бруталност. За пръв път денят е отбелязан през 1997 г., като иницитивата е на хора, пострадали от полицейско насилие в Монреал, Канада, и Швейцария. Денят се свързва с предполагаем инцидент, при който две деца - на възраст между 11 и 12 години, са били бити до смърт от швейцарската полиция.

44 г.пр.н.е. - убит е Гай Юлий Цезар (р. 100 пр.н.е.). Римски военен и политически лидер, един от най-влиятелните мъже в световната история. Изиграва важна роля за трансформацията на Римската република в Римска империя. Провъзгласен е за пожизнен диктатор и централизира целия административен апарат. Това е повод за заговор и убийството му по време на заседание на Сената.

1892 - в САЩ е патентован ескалаторът. Патентът е даден на американския инженер Джеси Рино. Твърди се обаче, че през 1859 г. американското патентно ведомство е издало патент на никому неизвестния Натан Амес за безкрайна стълба-ескалатор във формата на триъгълник. Авторът на това изобретение е обезпечил едновременното спускане и издигане на пасажерите в едно устройство.

1916 - 12 000 войници преследват Панчо Виля, мексикански революционер. По заповед на президента Удроу Уилсън армията минава отвъд границата между САЩ и Мексико в желанието си да залови Хосе Доротео Аранго Арамула (Панчо Виля). Водач на Мексиканската революция, почитан като национален герой. Неговата тактика служи за модел на по-късни революционни и партизански движения през ХХ в.

1998 - умира Бенджамин Спок, американски педиатър (р. 1903 г.). Известен като доктор Спок. Неговата книга "Грижи за бебето и детето", публикувана през 1946 г., е сред най-големите бестселъри за всички времена. Революционното му послание към майките е "Ти знаеш повече, отколкото си мислиш, че знаеш". Идеите му относно грижите за детето са повлияли поредица от поколения родители и са ги накарали да бъдат по-гъвкави и нежни с децата си и да се отнасят с тях като с личности.

2001 - България е извадена от Шенгенския визов списък. Решението е взето на 1 декември 2000 г. на заседание на Съвета на министрите на вътрешните работи и правосъдието на ЕС в Брюксел. Шенгенското споразумение е подписано на 14 юни 1985 г. Влиза в сила на 26 март 1995 г. за 7 от подписалите го 10 страни: Германия, Белгия, Холандия, Испания, Франция, Люксембург и Португалия. През септември 1995 г. Европейският съвет приема списък на страните, за които се изисква входна виза.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ