12 Юли 2025събота01:46 ч.

Датата

/ брой: 65

автор:Дума

visibility 1681

Начало на астрономическата пролет. Настъпва в България в 1.21 ч., а по Гринуич - в 23.21 ч. на 20 март. Вследствие на движението на Земята спрямо Слънцето днес денят и нощта са равни по продължителност. Според народните вярвания на този ден долита кукувицата, за да извести, че зимата си е отишла. В много страни по света днешният ден се отбелязва с различни празненства. Пролетното равноденствие е първият ден от годината в иранския и в бахайския календар.

Международен ден на борбата за ликвидиране на расовата дискриминация. Обявен е с Резолюция на Общото събрание на ООН на 26 октомври 1966 г. Отбелязва се от следващата година. На тази дата през 1960 г. в Шарпвил, Република Южна Африка, са разстреляни мирни демонстранти.

Международен ден на кукления театър. Отбелязва се от 2003 г. по решение на Международния съюз на куклените театри към Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО).

Световен ден на поезията. Избран е на 3 ноември 1999 г. с решение на проведената в Париж 30-а сесия на Генералната конференция на Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО). Целта на този празник е да популяризира писането на поезия, публикуването й и четенето й пред публика. Презумпцията е, че поезията е "за всеки жив читател и за всеки жив поет".

Международен ден на хората със синдрома на Даун. Отбелязва се за първи път по време на VI световен симпозиум, посветен на синдрома на Даун, който се провежда в Палма де Майорка през 2006 г., по инициатива на Европейската и Международната асоциация с цел превенция и помощ на хората с този синдром. Тъй като болестта носи името на откривателя си - д-р Джон Лангдън Хейдън Даун, чиято фамилия съвпада с английската дума "долу", дълго време в обществото битува невярното заблуждение, че хората със синдром на Даун са умствено изостанали.

Празник на Кюстендил. Обявен е с решение на Общинския съвет от 1965 г. Чества се официално от 1966 г. по повод деня на пролетното равноденствие и настъпването на пролетта. Обичайно на този ден се провежда конкурс за красота с избиране на най-красива девойка "Мис Кюстендилска пролет". По традиция местните хора отбелязват празника с излети и прояви в местността Хисарлъка.

1685 - ражда се Йохан Себастиан Бах, германски композитор (умира 1750 г.). Признат за един от най-великите гении в световната музикална история. До днес са оцелели и каталогизирани над хиляда негови произведения, а друга, навярно по-малка, част е изгубена. Приживе е почитан най-вече като виртуозен изпълнител на орган и клавесин. Първите пълни записи със събраните произведения на Бах са издадени в края на ХХ в. Колекциите и днес са на цена над 800 долара. Буквите от името на Бах на латински - BACH - съвпадат с буквените означения на тоновете си бемол - ла - до - си бекар. Това изкушава мнозина композитори да пишат творби по тази мелодия.

1960 - създаден е Детският хор при БНР. Негов основател е акад. Христо Недялков - хоров диригент и композитор. Под негово ръководство хорът прави турнета в над 30 държави в Европа, Америка, Азия и Африка, изнася близо 2000 концерта, има над 800 песни в репертоара си. Носител на десетки престижни награди от национални и международни конкурси и фестивали.

1963 - закрит е затворът "Алкатрас". Разположен на остров в залива на Сан Франциско, дълги години там са държани едни от най-жестоките престъпници в САЩ. Остров "Алкатрас", наричан на жаргон Скалата, е мястото, където лежи и прочутият гангстер Ал Капоне. Днес е музей и туристическа забележителност.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 1342

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 1093

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 1169

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 126

Тупик

visibility 1132

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 1082

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 1353

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 1278

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ