Памет
Датата
/ брой: 57
1733 - РАЖДА СЕ ДЖОУЗЕФ ПРИСТЛИ, АНГЛИЙСКИ ХИМИК (УМИРА 1804 Г.). В периода 1772-1774 г. открива амоняка, хлороводорода и др. През 1774 г. изолира кислорода, като го нарича "жизнен въздух". По-късно френският учен А.Л. Лавоазие дава на "жизнения въздух" името кислород. Пристли установява, че зелените растения прочистват въздуха.
1781 - ОТКРИТА Е ПЛАНЕТАТА УРАН. Сър Уилям Хершел оповестява откритието й, с което разширява границите на познатата Слънчева система за пръв път в модерната история. Това е първата планета, открита с помощта на телескоп. Тя е газов гигант и е трета по размери и четвърта по маса в Слънчевата система. Въпреки че е видима с невъоръжено око, Уран не е наблюдавана от древните астрономи заради мъжделивостта около планетата.
1899 - В ЦЮРИХ СЕ РАЖДА ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ, КОМПОЗИТОР (УМИРА 1978 Г.). Завършва с отличие Академията по изкуствата в Берлин. Създава рапсодията "Вардар" (първото българско симфонично произведение, спечелило широка международна известност; в основата му е песента на Д. Христов "Едничък чуй се вик"). През 1932 г. идва в България и заема професорско място в Българската държавна консерватория, където работи над 40 години. Пише симфонични и камерни произведения, песни, сценична музика, вокално-инструментални творби.
1928 - В ПЛОВДИВ СЕ РАЖДА ИСАК ПАСИ, ФИЛОСОФ, ЕСТЕТ, КУЛТУРОЛОГ (УМИРА 2010 Г.). Преподавател, доцент и професор по естетика, философия и културология в СУ. Има изключителен принос за приобщаването на българската култура към върховите постижения на европейската философско-естетическа и литературна мисъл. Автор на над 30 научноизследователски труда, между които монографиите "Трагичното", "Смешното", "Естетика на Кант", "Руски мислители"; книгите "Есета", "Проблеми, хора, спомени", "Мислители и мисли" и др.
1975 - УМИРА ИВО АНДРИЧ, ХЪРВАТСКИ ПИСАТЕЛ (Р. 1892 Г.). Най-значимият от бивша Югославия през ХХ в. Започва да твори в навечерието на Първата световна война в духовния климат на "втората модерна" вълна, преминава през бурния период на "следвоенния модернизъм", за да се утвърди най-пълно през периода на обновения реализъм през 30-те и 40-те години на миналия век. Значителна част от живота си посвещава на дипломацията. За "епическата сила", с която е "оформил мотивите и съдбите от историята на своята страна", получава през 1961 г. Нобелова награда.
1981 - ОТКРИТА Е НАЦИОНАЛНАТА АСТРОНОМИЧЕСКА ОБСЕРВАТОРИЯ "РОЖЕН". Редовната наблюдателна дейност по научни програми датира от септември 1980 г. НАО "Рожен" е най-голямата еднократна инвестиция на България в научна инфраструктура (над 12 млн. лв.) и все още е най-голямата астрономическа обсерватория на Балканите и въобще в този район на Югоизточна Европа. Намира се на вр. Рожен в Родопите, близо до Чепеларе. Стопанисва се от Института по астрономия на БАН.
1987 - УМИРА БЕРНХАРД ГЖИМЕК, НЕМСКИ ЗООЛОГ (Р. 1909 Г.). Ветеринарен лекар, изследовател на поведението на животните, дългогодишен директор на Франкфуртската зоологическа градина. Създател на популярни филми за животни, автор и издател на книги за животни, както и на енциклопедия, носеща неговото име. За документалния филм "Серенгети не бива да загине" получава през 1960 г. "Оскар". (На снимката проф. Бернхард Гжимек и неговият син - Михаел Гжимек)