01 Ноември 2024петък00:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Дебатите по вота - тайни и пред празна зала

Борисов отново се скри, едва петима министри отговориха на опозицията

/ брой: 136

автор:Ралица Николова

visibility 1372

За по-малко от четири часа приключиха вчера дебатите по вота на недоверие към правителството. Това, което се случи в пленарна зала, бе видяно единствено от парламентарните репортери и депутатите, защото БНТ и БНР не излъчваха пряко. Полупразни бяха и банките, защото Синята коалиция и "Атака" решиха изобщо да не присъстват на дебатите и гласуването. Едва петима министри пък сметнаха, че може да уважат критиките на опозицията и да се защитят.
Обичайно премиерът Бойко Борисов демонстира пренебрежение към Народното събрание и не дойде. По-късно стана ясно, че той е предпочел съвсем да се скрие от медиите. Борисов отмени е посещението си в Националния исторически музей, където трябваше да разгледа донесените от Вежди Рашидов ценности. Оказа се, че и никой от министрите не знае или не иска да каже къде е премиерът и с какво се занимава.
След около половин час спорове дали дебатите да се излъчват в пряк ефир, опозицията представи своите мотиви за вота. Преди това Мартин Димитров изчете декларация, в която обвини всички, освен сините за трагичното положение на страната. После неговите депутати напуснаха зала и предпочетоха в кулоарите да критикуват кабинета и да се тюхкат, че подобен цинизъм не се е случвал през последните 20 години в България. Атакистите също се появиха само в кулоарите, за да кажат на репортерите колко са обидени на ГЕРБ.
Тук-там се мяркаха независими депутати, които пък демонстрираха изключително бодро настроение. Част от тях не скриха мотивите си за това, че подкрепят кабинета:

"Падне ли правителството, ще съм безработен"
 
В същинското начало на дебатите залата вече бе полупразна, повече депутати имаше из кафенетата и стаите, отколкото по банките. Петър Димитров от Коалиция за България представи мотивите за внасяне на вота. Той задочно се обърна към премиера Борисов и го призова да не се оправдава вечно с тройната коалиция. След две години управление на ГЕРБ българите са по-бедни, по-необразовани, по-болни, подчерта бившият министър. Той припомни и предизборните обещания на Борисов и партията му, че ще направят България средноевропейска държава. Г-н премиер, вие ни излъгахте, вдигна ръка Димитров. И цитира данни от различни общоевропейски статистики, от които е видно, че сме се сринали с десетки места в скалата по стандарт на живот, конкурентоспособност и усвояване на европейски пари. Още една година управление на ГЕРБ и страната ни ще отпадне от класацията на конкурентоспособните държави, предупреди социалистът.
На обясненията на кабинета, че има воля да се справи с всичко, Димитров отговори:

"Само воля не стига, трябва и мисъл"

Няма вече Станишев, има Бойко Борисов. Вие отговаряте, защото преди две години вие искахте да сте премиер, продължи депутатът. Той включи към мотивите за вота и сигналите за връзки на управляващите с престъпни групи и контрабандни канали.
На трибуната застана и депутатът от ДПС Йордан Цонев. Той призова мнозинството да не се държи така, сякаш светът започва от края на 2009 година. Страната ни постигна огромни успехи благодарение на труда на хората от 1997 г. насам, а през това време управляваха три правителства, върна лентата Цонев. Две години от началото на управлението на ГЕРБ България е в точката на депресията, а икономиката на Европа тръгна нагоре, продължи депутатът.
Той представи данни, показващи икономически възход до идването на ГЕРБ. Сред тях е повишаването на минималната работна заплата от 67 лева на 240 лева и нарастването на БВП от 22 милиарда на 70 милиарда лева. Цонев бе категоричен, че цялата политика на сегашното правителство е прокризисна, а бизнесът е поставен на колене.
Депутати от ГЕРБ се осмелиха да защитят своите министри, въпреки че

този път нямаше пламенни речи

и оди на възхвала, както при вота на доверие през януари. Димитър Главчев обяви антикризисната политика на кабинета като напълно успешна. Защото мнозинството просто запазило доходите на хората на равнището отпреди кризата. "Ако мислехте за хората 20 години, когато се работеше в условията на излишък, щяхте да вдигнете техните доходи на такова равнище, каквото ние сега да запазим в период на криза. Това обаче не се случи", проплака Главчев.
Социалният министър Тотю Младенов също скочи на опозицията, като набързо изрецитира цифри и проценти. Те трябваше да покажат колко пъти ГЕРБ са увеличили темпа на плащания в социалната сфера. В момента се усвоявали близо над 110 млн. лева по ОП "Човешки ресурси", а безработицата била намаляла до под 9 процента. НОИ пък плащали обезщетения за безработица едва на 120 000 души. Което показвало, че има тенденция на спад на безработицата.
Симеон Дянков демонстрира типичната си  бруталност в коментарите към опозицията. Той обясни как от левицата сравнявали икономически показатели от 30-те години и такива от 80-те. Даде пример дори с чорапи и снесени яйца. По същия начин те сравнявали България преди кризата и България по време на кризата. Дянков като голям финансист се обиди на този подход. И направи свои изчисления, според които 2011 година е по-добра от 2008. Освен това били празни приказки тревогите за високата инфлация, защото през май тя била нула процента. Митниците събират повече от заложените приходи, гордо се тупна в гърдите бившият чиновник от Световната банка. После похвали кабинета, че

най-накрая направил нещо с НДК

и вече дружеството се управлявало "при ясни правила и отчетност".
Пламен Орешарски видимо не издържа на самохвалното поведение на Дянков и скочи на трибуната. Той припомни, че през 2008 година България е била между първите пет в ЕС по икономически напредък. Сега сме сред последните три държави. Растежът в Европа е 1,9 процента, в България той е 0,2 на сто. Страната продължава да е в депресия, подчерта бившият министър. Той бе категоричен, че правителството дори не желае да разбере истинските мотиви за вота на недоверие.
Кратък диалог се заформи след това между независимият Дарин Матев и Михаил Миков от левицата. Бившият депутат от РЗС се опита да е остроумен и обясни, че опозицията е преяла с кюфтета, когато е била на власт. "Га ядохте кюфтетата, ни ривахте", обърна се Матев към левицата. Господин Матев, кюфтетата днес ги ядете вие и хапвате парите на данъкоплатците, за да подпомагате управляващите, обясни социалистът.
В дебата се включи и министър Росен Плевнелиев, който пък обвини предишното правителство в слабо усвояване на европейски фондове. Това предизвика Меглена Плугчиева, която за пореден път цитира официалната статистика на ЕС. Тук пък засегнат се почувства Томислав Дончев. Обиждате всички, които разработват европейски проекти, обърна се той към Плугчиева. По думите му днес властта прави правилата за усвояване на европари прости и близки до хората, които кандидатсват за тях. 

На обиден се направи

и министър Трайчо Трайков. Вносителите на вота се опитвали да излъжат българите, че няма инвестиции в инфраструктура и енергийни проекти. Всички виждат усилията ни, ние ще стигнем до края, въпреки вас, заключи той.
След последните реплики на опозицията се оказа, че други желаещи за изказвания няма. Дебатите приключиха в 12,40 часа, а председателят на парламента обяви, че вотът ще се гласува днес точно по същото време.
 

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ