26 Април 2024петък00:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Днес в Кипър, а утре?

/ брой: 64

автор:Валентин Георгиев

visibility 912

Изключително подло и цинично решение на финансовите министри от еврозоната през уикенда удари Кипър. Срещу "спасителен" пакет от 10 млрд. евро, голяма част от който ще отиде за рекапитализация на закъсалите банки, бе наложено Никозия да въведе еднократно облагане с до 10% на всички депозити като "допълнение към усилието страната да продължи да обслужва задълженията си". Става дума за еднократно облагане с 9.9% на влоговете на стойност над 100 000 евро в кипърски банки и с 6.75% - под този праг, като по този начин трябва да се съберат 5.8 млрд. евро.
На практика това означава ефективно конфискуване на до 10% от спестяванията, които хората държат в банките. Значи национализацията не само не била лоша, а и препоръчителна от Брюксел и донорите!
Освен тази мярка корпоративният данък на острова се увеличава от 10% на 12.5% и се въвежда данък върху приходите от лихви по депозити. Така целият товар отново се изсипва върху гърба на обикновения гражданин, нищо че други са факторите, докарали и Кипър до фалит. Отново се вижда, че няма закони, които да ограничават властта на банките и мегамонополите така, че да ги принудят да плащат повече данъци или солидарно да поемат някакви социални тежести.
Моментът за въвеждане на крутите мерки също е избран доста коварно. Те влизат в сила от вторник, а в понеделник кипърските банки не работят. Властите предприеха и незабавни действия да предотвратят всякакви електронни преводи през уикенда, за да избегнат масовата психоза и тегленето на средства. Ройтерс пък коментира, че това е радикален завой от принципа на досегашните помощни пакети, защото засяга много граждани на страни извън ЕС с влогове в кипърски трезори.
Известно е, че Кипър е офшорна зона, но какво изобщо значат едни тарикатски правила, които сам си поощрявал доскоро, а днес играеш с двоен аршин, като избираш най-лесния начин да източиш някой и друг милиард. Приказките, че "собствениците на депозити ще бъдат обезщетени чрез предоставяне на дялове в банките", са за наивници. Защото очевидно е въпрос само на време кога някои от тези трезори ще се окажат в несъстоятелност. Факт е, че това, с което дълго време от Брюксел успокояваха закъсалите държави - твърдата гаранция, че влоговете няма да пострадат, вече е опровергано със случващото се в Кипър. Останалото си е просто узаконен рекет.
Вчера 1 глас не достигна на правителственото заседание в Никозия за прокарване на въпросната "тесла" за влоговете. Нов опит за това ще бъде направен днес.
А ако експериментът с Кипър успее, какво следва утре? Гърция? Или може би Испания, Португалия, Италия? И логично в този ред на опасения е да се запитаме какво би станало и у нас, ако рухне крехката финансова стабилност, постигната с цената на икономическа и социална криза. Само дето останалите държави са членки на еврозоната, а ние сме извън нея. И дори няма механизъм, по който да договаряме "спасителни пакети".

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ