15 Юли 2025вторник06:48 ч.

До 10 хиляди лева глоба за кражба на вода

Индивидуалните водомери ще се тестват на 10 години

/ брой: 72

автор:Дума

visibility 2321

Фирма или физическо лице, които незаконно ползват вода, ще се наказват със санкция от 2000 до 10 000 лева. За нарушаване на ВиК мрежата пък глобата ще бъде от 500 до 5000 лева, но ако това извърши строителна фирма, санкцията е от 10 000 до 25 000 лева. Санкциите са предвидени в Закона за водоснабдяването и канализацията, публикуван повторно за обществено обсъждане, след като бе променен. Всеки апартамент в сграда в режим на етажна собственост трябва да има монтиран водомер. Измервателните уреди трябва задължително да бъдат монтирани и на всички водопроводни отклонения в сградата. Монтирането на водомерите трябва да стане в срок от 24 месеца от влизане в сила  на закона. 

Предишният вариант предвиждаше документът да влезе в сила от 31 март тази година. Сега в проектозакона дата не е посочена, а само е записано, че той влиза в сила след обнародването му в Държавен вестник. В проекта пише още, че периодичността на проверките на индивидуалните водомери е 10 години, а инсталираните нови водомери и подменените такива, трябва да имат възможност за дистанционно отчитане.При отклонение от изискванията за качествата на питейната вода подавана във водопроводната мрежа, ВиК операторите информират органите на държавния здравен контрол, кмета на съответната община, потребителите и областния управител и предприемат мерки за установяване на причините и отстраняване на несъответствията, пише още в закона.

Посочена и социално поносимата цена на водата. Тя е налице, когато нейната стойност, определена на база минимално месечно потребление на вода за питейно - битови нужди от 2,8 куб. м на едно лице, не надхвърля 2,5 на сто от средния месечен доход на домакинство за съответната административна област по данни на Националния статистически институт на годишна база.

В проектозакона отново се предвижда създаването на нова Комисия за регулиране на цените на ВиК услугите, която ще регулира цените на ВиК услугите. Сега това се прави от Комисията за енергийно и водно регулиране. Новата комисия ще се състои от 5 члена, включително председател. В закона е записано, че за членове на комисията се избират лица с добра репутация, които имат висше инженерно,  икономическо и/или юридическо образование със степен "магистър" и не по-малко от 10 години опит в областта на водоснабдяването и канализацията или други комунални услуги.

За разлика от първия вариант на закона, тук заплатите на членовете на комисията се предвижда да бъдат по-високи. Така тази на председателя ще бъде 93% от три средни месечни заплати на наетите лица по трудово и по служебно правоотношение в отрасъл ВиК съгласно данни на НСИ. Останалите членове пък ще получават   85 на сто от три средни заплати за сектора. В предишния вариант заплатата на председателя беше определена на 90 на сто, а на членовете - 80 на сто от три средни заплати за сектора.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ