29 Април 2026сряда19:27 ч.

До 10 млн. лв. глоба за незаконна търговия с биткойни

/ брой: 51

автор:Дума

visibility 265

До 50 000 лева може да стигне глобата за незаконна търговия с криптовалути у нас. Това предвиждат промени в Закона за финансовите инструменти, пуснати за обществено обсъждане от министерството на финансите. Според тях, кйто извършва дейност като пазарна инфраструктура, основана на технологията на децентрализирания регистър, без да притежава специално разрешение, ще се наказва с глоба в размер от 20 000 до 50 000 лв., а при повторно нарушение - глоба в размер от 40 000 до 100 000 лв. Ако нарушителят е юридическо лице, санкцията ще е от 40 000 до 100 000 лв., а при повторно нарушение - от 100 000 до 10 млн. лв.

Предвижда се компетентна за надзора върху този пазар да бъде Комисията за финансов надзор (КФН) в лицето на нейния зам.-председател, ръководещ управление: "Надзор на инвестиционната дейност". 

Специалните разрешения и освобождаванията, издадени от комисията, ще са валидни на територията на Европейския съюз за период до 6 години, считано от датата на издаването. Таксата за издаване на специално разрешение за управление на система за търговия и сетълмент, основана на технологията на децентрализирания регистър се предвижда да е 20 000 лв. В момента в България няма юридически и физически лица, получили специални разрешения да управляват подобни пазарни инструменти.

Ученик създаде AI робот от отпадъци

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 78

Кратки новини

автор:Дума

visibility 626

/ брой: 78

Търси се причина

автор:Мая Йовановска

visibility 717

/ брой: 78

Политическо фуего

visibility 654

/ брой: 78

Отвъд лошия сценарий

visibility 648

/ брой: 78

Пред БСП има дълъг и стръмен път

автор:Николай Шопов

visibility 741

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ