25 Април 2024четвъртък10:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Добърско - селото, което никой не иска да напуска

/ брой: 187

автор:Таня Йовева

visibility 2660

При посещението ни в китното селце Добърско нашата група сякаш попадна в един различен и романтичен свят - усмихнати и дружелюбни хора, топло посрещане и уникалната църква "Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат", смятана за най-старата на Балканския полуостров. В храма има уникален по рода си на изобразяване стенопис - Преображение Господне, на който Христос е в ракета, която отговаря на правилата на съвременното ракетостроене, по мнението на руски учени, посетили църквата. Това е непонятно за времето си, не е и по канона, но иконописците на храма са имали друга представа за Преображението. Самите иконописи са дело на голямата българска култура, наследена още от траките.
След посещението ни в храма се отправихме към дома на ветеринарния лекар Васил Костов. Един човек със силно патриотично чуство към своя роден разложки край. Работил е на много места, но се спря повече на работата си в "Млечна промишленост", откъдето навремето са изнасяли българска продукция за САЩ, Австралия, Канада и др. държави по света.
Хобито му е писането на книги, свързани с родното му място, последната от които с рода Костови - стар възрожденски род, от който той самият произхожда. Неговият прапрадядо заедно с Васил Левски е създал легията "Раковски". Костов проучва миналото на своя род, за да каже на младите какви люде са се раждали на нашата българска земя. Гордее се с това, че родът му е славен не само с миналото, но и с настоящето - няма изграден значим обект в селото без участието на рода Костови. Много от неговите роднини са били кметове на селото, а днес всеки, който дойде в Добърско, се възхищава от построеното, от красотите, от инфраструктурата. Селото има стара и нова църква, читалище, в което работят известни фолклорни групи, спечелили редица наши и международни награди.
Събеседникът ни разказва за храма "Свети Теодор Тирон и Теодор Стратилат", че е изграден като трикорабна базилика от будни и заможни добърчани. Но има теория, че църквата е построена още през 1122 г. след Христа. Легендите говорят, че тук е минал Иван Шишман, тук се е венчал. Тази църква е приютила и ослепените Самуилови войници, тръгнали на път за Рилския манастир, но застигнати от тежката зима по онова време. Много от тях са намерили препитание именно тук, като започнали да се занимават с певческа дейност. От Йерусалим е докарана пръст от един добърски гурбетчия и преданията говорят, че тази шепа земя носи голяма енергия в църквата. Това усетил дори един американски писател, посетил легендарното селце и храма.
"Ние, българите, не трябва да се смиряваме и излишно да скромничим пред света. С нищо не сме по-долу от другите нации" - казва Костов. "Трябва да сме горди не само със своята велика история и достойното си минало, но и с това, че българската майка ражда героични чеда и до днес".
Георги Григоров, който също е от легендарния род Костови, например е създал прекрасен рибарник. Той е един изключително трудолюбив човек, който със свои средства продължава да изгражда нови басейни за пъстърва. За вкусната риба при него ходят много известни и популярни личности, защото няма нищо по-хубаво от храната, приготвена с много любов.
Костов казва, че техният род наброява над 500 души в момента, и колкото и да изглежда, че българският народ е примирен, без самочувствие, той винаги е успявал не просто да оцелява, а да пребъде и да създава.
"Вярвам - казва той - че България отново ще превъзмогне трудностите и ще осъзнае своето достойно място не само в Европа, но и в света. Някога, в близкото минало, ние бяхме на 24-то място по отношение на образованието, а сега за жалост сме на 68-о, а само добре образованите хора успяват. Управлението трябва да милее за този народ, защото той го е заслужил. Преди месец се върнах от пътуване до Израел и Йордания. Там видях как хората са превърнали в райски кът една пустиня, а тук в Благоевградския край от райските кътчета сме направили пустини. Според мен ликвидацията на животновъдството и на селското стопанство като цяло ни доведе до кризата. Това е плод на лошо управление. Имаше такива управленци, които не милееха за страната си, и именно те извършиха големия геноцид над България. Не може от 10 млн. овце сега да имаме милион и триста. Коя държава си позволява такава вандалщина".
После с Костов се заговорихме за певческите групи. Той ни разказа за учителката Смилена Попова, която от 35 години ръководи певческата група на добърските баби. Благодарение на нейната богата фолклорна култура, на упоритостта и родолюбието й, групите и на по-възрастните, и на по-младите винаги печелят награди, навсякъде към тях публиката се е отнасяла с уважение и признание. Където и да са - в нас или в чужбина, те носят златните медали.
Вече 40 години този певчески състав непрекъснато се обновява и продължава да разнася славата надлъж и нашир на автентичния фолклор от добърския край. Те пеят и танцуват коледарски песни, влизат с менче вода във всеки двор на Йордановден и благославят всяко добърско семейство. Програмата им е с водични, битови, сватбарски и кръщенски песни и танци, характерни само за това място. Добърското певческо изкуство се отличава със своята мелодичност, игривост и автентичност.
Разказват още, че Добърско е село, което никой от живеещите там не желае да напусне. Младите хора си намират работа в близките градове, но всяка вечер се прибират у дома. Вероятно това чувство на принадлежност ги прави така добродушни, истински и усмихнати. Това вдъхновява и да се надяваме, че българите, разпилени по света, ще приемат добърската родолюбива енергия, ще се завърнат обратно в България, за да възродят нейното величие.
 

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 688

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 648

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 616

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 819

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 589

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 547

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 745

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 638

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 747

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ