29 Април 2024понеделник15:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Догонваме Европа след 44 години

Страната ни е на опашката по растеж сред новите държави членки на ЕС

/ брой: 86

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1429

44 години ще бъдат необходими на България, за да достигне средните за Европа темпове на икономическо развитие, заяви доц. Виктор Йоцов, ръководител на екипа, подготвил традиционния годишен доклад на Института за икономически изследвания при БАН. Независимо от общо взето положителните икономически тенденции, запазването на сегашните темпове на растеж означава, че сближаването със средния доход на глава от населението на ЕС остава далеч в бъдещето. Тези темпове, които постигаме, са крайно недостатъчни, подчерта доц. Йоцов. Той прогнозира, че ще има леко забавяне на икономическия растеж през 2019 г., но той може да се възстанови през следващата година. В никакъв случай обаче не може да се говори за рецесия у нас, коментира Йоцов. Според него икономическият растеж у нас от 3,1% през 2018 г. е висок в сравнение с целия ЕС, но сред новите страни членки по този показател след нас са само 2 държави - Хърватска и Словакия. Брутният продукт на човек е нараснал с 5,8% срещу 1,6 % в ЕС, но това се дължи на демографската криза, коментира още Йоцов.

България не е научила уроците си от кризата преди 10 години, защото дисбалансите в икономиката ни останаха, каза доц. Даниела Бобева. Наблюдаваме тотален срив на инвестициите. Произвеждаме малко крайни продукти, а това оголва икономиката. През 2008 г. в дълготрайни материални активи са вложени 29 млрд. лв., докато десет години по-късно те са едва 18 млрд. лв. Дълговете на общините вече са 10% от БВП. Толкова са задълженията и на държавния сектор, затова са необходими мерки за преструктуриране, допълни тя. В продължение на 30 години всички български правителства водиха политика на растеж, базиран на експорта и потреблението, а на страната ни е необходима политика на догонващ растеж, коментира проф. Александър Тасев, директор на института. 

Най-голям принос в икономиката и през изминалата година имат недвижимите имоти и секторът на държавно управление. Инфлация от порядъка на 2-3% не е плашеща, дори е здравословна според Йоцов, защото трите поредни години на дефлация сериозно са повлияли на производителите в страната. Според учените от БАН не е добра практиката на правителството да подценява приходната част на бюджета, като по този начин си осигурява бюджетен излишък, който се харчи в края на годината. 12 млрд. лв. капиталови разходи са спестени. Те са останали само на книга, твърди доц. Йоцов.

През 2018 г. износът остава близко до нивата си през 2017 г. Продължава установената тенденция за концентрация на износа към страни от ЕС. През 2018 г. вносът нараства с 3,7 процента спрямо 2017 г., посочи гл. ас. д-р Недялко Несторов, член на авторския колектив. По думите му България купува стоки основно от Германия, Русия, Китай, Италия и Турция. Тези пет страни формират 42 на сто от вноса в България. Страната остава износител предимно на стоки с ниска добавена стойност, основно суровини, допълни Несторов.

Брюксел свива прогнозата за България 

Европейската комисия намалява леко прогнозата си за развитието на икономиката на България за тази година. Сега ЕК очаква БВП да отчете ръст от 3,3 на сто, докато според зимната икономическа прогноза увеличението през 2019 г. щеше да е от 3,6% и да остане такова и през идната 2020 г. Сега за следващата година комисията очаква разширение на българската икономика с 3,4 на сто.

Вътрешното търсене ще продължи да се разширява, но с по-бавни темпове поради по-умереното частно потребление. Потребителското доверие остана слабо в първите няколко месеца на 2019 г., което предполага по-предпазливо поведение по отношение на разходите през годината. Въпреки това благоприятните тенденции на пазара на труда се очаква да подкрепят разходите на домакинствата чрез по-високи реални заплати. Износът се възстановява, като еднократните ефекти на 2018 г. намаляват. Този тренд се очаква да се запази, дори ако потиснатото търсене от основните търговски партньори продължи да тежи върху износа, твърдят от Еврокомисията.

4-часова спасителна акция в Пирин

автор:Дума

visibility 56

С Велики понеделник започва Страстната седмица

автор:Дума

visibility 90

БСП ще отбележи 1 май – Ден на труда

автор:Дума

visibility 95

БСП успя да запази работните места в мините

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 81

"Боташ" не иска прекратяване на споразумението с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 81

Новите двуетажни влакове пристигат през 2026 г.

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 81

Fitch очаква политическата криза пак да отложи еврото

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 81

Хиляди испанци подкрепиха Санчес

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 81

Нелегални мигранти с менте лични карти

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 81

САЩ и Китай трябва да са партньори

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 81

Накратко

автор:Дума

visibility 190

/ брой: 81

Загинал на работа

автор:Аида Паникян

visibility 224

/ брой: 81

Маските паднаха

visibility 218

/ брой: 81

Украйна – камикадзе на САЩ

автор:Юри Михалков

visibility 210

/ брой: 81

БСП е алтернатива за развитието на България

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 81

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ